A Scotland Yard lezárná a Litvinyenko-ügyet
További Külföld cikkek
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
- Elhagyta Libanont az Aszad-család egy háborús bűnökkel vádolt tagja
- Sorra függesztik fel Oroszországba tartó járataikat a légitársaságok
- Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Norvégiában
- Német lapban megjelent véleménycikkben érvel Elon Musk az AfD támogatása mellett
Nem számít a Litvinyenko-gyilkosság két fő gyanúsítottjának kiadatására a Scotland Yard, amely az ügy lezárására készül - írta a The Sunday Times.
A vezető vasárnapi brit lap értesülése szerint a rendőrség ezt már közölte is Alekszandr Litvinyenko özvegyével. Az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) dezertőr alezredesét tavaly novemberben mérgezték meg sugárzó anyaggal.
A lap híre szerint Marina Litvinyenkónak már csaknem két hete, egy hivatalos találkozón megmondták a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának tisztjei, hogy a rendőrség tehetne ugyan vádemelési javaslatot a két fő gyanúsított, Dmitrij Kovtun és Andrej Lugovoj ellen, mégis az ügy lezárását tervezi, mivel jogi illetékessége nem terjed ki az Oroszországban tartózkodó, üzletemberré lett egykori titkosügynökökre, akiknek kiadatására nincs remény.
A The Sunday Times forrásai szerint a Scotland Yard "nagy biztonsággal" tudni véli, hogy kik követték el a gyilkosságot, és gyakorlatilag megoldotta az ügyet. Mivel azonban nincs esély a gyanúsítottak kiadatására, a brit rendőrségnek nem maradt más választása, mint lezárni a Litvinyenko-dossziét.
Háromhetes haláltusa
Litvinyenko, aki - miután szembekerült az orosz állambiztonsággal - hét éve Nagy-Britanniába szökött, november 23-án, háromhetes haláltusa után hunyt el a londoni University College egyetem klinikáján; halálát a szervezetébe került hatalmas adag polónium-210-es radioaktív izotóp okozta.
Litvinyenko a mérgezés feltételezett napján, november 1-jén a londoni Millennium Hotelben teázott a két másik orosz exügynökkel, akiket a Scotland Yard kezdettől gyanúsítottként kezel.
A The Guardian a minap brit kormányforrásokra hivatkozva még azt írta, hogy London kérni fogja Lugovoj kiadatását, mert elégséges bizonyíték gyűlt össze ellene.
Bár az orosz alkotmány tiltja orosz állampolgárok kényszerkitoloncolását az országból, Moszkva hajlana egy olyan alkura, amelynek alapján átadná Lugovojt, ha a britek kiadják Borisz Berezovszkijt, a hazájában csalás címén körözött, Londonban élő orosz milliárdost, Vlagyimir Putyin orosz államfő ellenlábasát - állt a legnagyobb brit baloldali napilap hétvégi írásában.Nemrég a The Times még azt írta: a Scotland Yard repülőtéri biztonsági kamerák felvételei alapján egy harmincas éveiben járó, "kifejezett közép-ázsiai vonásokkal bíró" férfi személyében azonosította a bűncselekmény gyanúsítottját, akit Litvinyenko környezetében "a Kreml által kiküldött bérgyilkosként" írtak le.
A The Times múlt heti értesülése szerint ez a meg nem nevezett gyanúsított, aki hamis szlovák vagy litván útlevéllel érkezett Londonba, Lugovoj és Kovtun mellett szintén jelen lett volna a Millennium hotelbeli teázáson, és ő tehette a polóniumot Litvinyenko teájába.