Ügyészségen a Litvinyenko-akta
További Külföld cikkek
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Több ezren csatlakoztak az egyetemi hallgatók egyik demonstrációjához Belgrádban
Lezárta a Litvinyenko-gyilkosság vizsgálatát és átadta a dossziét az ügyészségnek szerda este a Scotland Yard. Az orosz főgyanúsított ugyanaznap BBC-nek nyilatkozva saját magát is az ügy áldozatának nevezte.
Alekszandr Litvinyenko, az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) egykori alezredese, aki - miután szembekerült a szolgálattal és a Kremllel - hét éve Nagy-Britanniába szökött, november 23-án, háromheti haláltusa után hunyt el a londoni University College egyetem klinikáján. Halálát a szervezetébe került hatalmas adag polónium-210-es radioaktív izotóp okozta. Londoni sajtóértesülések szerint a volt ügynök a halálos dózis tízszeresét kapta a mikroszkopikus mennyiségben is rendkívül mérgező sugárzó anyagból.
Titkolódzik a rendőrség
A Scotland Yard szerdán közölte, hogy nem hozza nyilvánosságra az ügyészségnek átadott vizsgálati dosszié tartalmát. A londoni sajtó azonban jó ideje tényként kezeli, hogy a bűncselekmény első számú gyanúsítottja Andrej Lugovoj orosz üzletember, szintén egykori titkosszolgálati tiszt, aki a mérgezés feltételezett napján, tavaly november 1-jén - egy másik, üzletemberré lett egykori ügynök, Dmitrij Kovtun társaságában - együtt teázott Litvinyenkóval a londoni Millennium hotelben.
A polónium 210-es nyomait a vizsgálat során jelentős mennyiségben megtalálták a szálloda helyiségeiben, sőt a hotelben működő bár hét alkalmazottjának szervezetében is kimutatták. A sugárzó izotóp nyomait emellett minden olyan helyszínen fellelték, ahol Lugovoj londoni utazása során megfordult, köztük a British Airways azon két repülőgépén, amelyen utazott, valamint a londoni Arsenal futballklub stadionjában is, ahol november 1-jén megnézte az Arsenal-CSZKA Moszkva mérkőzést.
Lugovoj azonban - akit a Scotland Yard nyomozóinak küldöttsége tavaly decemberben Moszkvában többször kihallgatott - a BBC tévének adott, szerda este sugárzott moszkvai interjúban azt mondta: nem felel meg a valóságnak, hogy ő gyanúsítottként szerepelne az ügyben, már csak azért sem, mert a vizsgálati anyag még csak most került át a rendőrségtől az ügyészségre. Lugovoj szerint ez azt jelenti, hogy ő most is, csakúgy mint eddig, tanú.
Titkolódzik Lugovoj
Arra a kérdésre, hogy miképp magyarázza a polónium 210-es fellelését minden, általa felkeresett londoni helyszínen, a volt ügynök azt mondta: ezt ő csak a sajtóban és a tévében látta, az erről szóló bizonyítékokat neki senki hivatalosan nem mutatta be, sőt nem is értesítették hivatalosan arról, hogy ilyen bizonyíték létezik. Hozzátette: véleménye szerint a brit rendőrség és az ügyészség feladata megmagyarázni, hogy miképp kerülhetett sugárzó anyag azokra a helyszínekre, amelyeken ő megfordult. Lugovoj közölte: megvan a maga elképzelése a történtekről, de erről nem beszélhet, mert az orosz törvények értelmében aláírt egy hallgatási nyilatkozatot.
Kijelentette ugyanakkor: saját magát is áldozatnak tartja, mivel őt, barátait és családtagjait "támadás érte" Nagy-Britanniában, és brit rendőrség, valamint az ügyészség dolga feltárni, hogy ez miképp történt és ki az elkövető. Lugovoj nem részletezte az ellene elkövetett támadás mibenlétét, de korábbi hírek szerint az ő szervezetében is kimutatták a polóniumot. Minapi londoni sajtóértesülések szerint a Scotland Yard sem számít arra, hogy Lugovojt Moszkva kiadná Nagy-Britanniának, már csak azért sem, mert az orosz alkotmány tiltja orosz állampolgárok külföldre toloncolását.