101 évesen szabadulhatna a cseh államügyész
További Külföld cikkek
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
- Ketten meghaltak az osztrák Alpokban egy lavinában
- Jóslatok 2025-re: háború tör ki Nagy-Britanniában, visszatér a pestis, majd eljön a világvége
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
Bíróság elé állítanak Csehországban egy volt államügyészt, aki az ötvenes évek elején aktívan részt vett az egyik legnagyobb korabeli koncepciós perben.
"Bizonyítani tudjuk, hogy Ludmila Brozová-Polednová részt vett annak a hamis vádiratnak a kidolgozásában, amelynek alapján Milada Horákovát halálra ítélték. Az államügyész eljárása ráadásul az akkori büntető törvénykönyv előírásaival is ellentétes volt" - magyarázta a prágai államügyészség szóvivője.
Nők egymás közt
A jelenleg 86 éves Ludmila Brozová-Polednová 1950-ben egyike volt azoknak az államügyészeknek, akik kidolgozták a Milada Horáková, korabeli polgári demokrata politikus elleni vádiratot.
Horáková volt az egyetlen nő, akit az ötvenes évek elején a csehszlovákiai kirakatperekben politikai okokból halálra ítéltek. A politikus asszony az 1948-as kommunista hatalomátvételig a cseh nemzeti szocialista párt elismert és aktív személyisége volt, akit a kommunisták az új rendszer ellenségének tekintettek.
"A levéltári dokumentumok tanúsága szerint az ügyésznőt azért sorolták be az állami vádlók körébe, hogy Horákovát a nagyközönség előtt egy nő vádolhassa meg államellenes tevékenységgel. Ezt az akkori kommunista hatalom hitelesnek tartotta" - nyilatkozta újságíróknak egy szakértő.
Ha a bíróság megalapozottnak találja a bűnrészesség vádját, akkor akár 15 éves szabadságvesztésre is elítélhetik az egykori államügyészt. Az asszony nem érzi bűnösnek magát, s újságíróknak azt nyilatkozta, hogy csak az akkori alkotmányos rendet védte és a hatályos törvények alapján járt el.
250 áldozat a koncepciós perekben
Az ötvenes évek egyik legnagyobb kirakatperének állami résztvevői közül ma már csak ketten élnek. A kilencvenes évek végén a hatóságok vizsgálatot indítottak Milan Moucka volt rendőr ellen, aki a Horáková állítólagos államellenes tevékenységét kivizsgáló szakértők munkáját irányította.
A vizsgálatok során azonban kiderült, hogy Moucka tevékenységére vonatkozik Antonín Novotny egykori csehszlovák köztársasági elnök 1960-ban kiadott amnesztiarendelete, ezért az eljárást 2003-ban megszüntették, ezért Ludmila Brozová-Polednová az egyetlen, akit még elítélhet a bíróság.
A Milada Horáková elleni perben összesen négy halálos ítélet született, további hárman életfogytiglant kaptak, míg öt személyt 15-től 28 évig terjedő szabadságvesztésre ítéltek. A koncepciós perben született ítéleteket az 1968-as reformidőszak, tehát a prágai tavasz idején semmisnek nyilvánították. A politikus asszonyt azonban csak az 1989-es rendszerváltás után rehabilitálták.
Az ötvenes évek elején Csehszlovákiában lezajlott koncepciós pereknek összesen mintegy 250 áldozata volt.