101 évesen szabadulhatna a cseh államügyész

2007.08.02. 17:03
57 év után kerültek elő bizonyítékok egy korábbi cseh államügyésznő ellen, aki egy koncepciós per során részt vett a hamis vádirat kidolgozásában. Az eljárás ráadásul még az akkori büntető törvénykönyv előírásaival is ellentétes volt, a 86 éves vádlott 15 évet is kaphat.

Bíróság elé állítanak Csehországban egy volt államügyészt, aki az ötvenes évek elején aktívan részt vett az egyik legnagyobb korabeli koncepciós perben.

"Bizonyítani tudjuk, hogy Ludmila Brozová-Polednová részt vett annak a hamis vádiratnak a kidolgozásában, amelynek alapján Milada Horákovát halálra ítélték. Az államügyész eljárása ráadásul az akkori büntető törvénykönyv előírásaival is ellentétes volt" - magyarázta a prágai államügyészség szóvivője.

Nők egymás közt

A jelenleg 86 éves Ludmila Brozová-Polednová 1950-ben egyike volt azoknak az államügyészeknek, akik kidolgozták a Milada Horáková, korabeli polgári demokrata politikus elleni vádiratot.

Horáková volt az egyetlen nő, akit az ötvenes évek elején a csehszlovákiai kirakatperekben politikai okokból halálra ítéltek. A politikus asszony az 1948-as kommunista hatalomátvételig a cseh nemzeti szocialista párt elismert és aktív személyisége volt, akit a kommunisták az új rendszer ellenségének tekintettek.

"A levéltári dokumentumok tanúsága szerint az ügyésznőt azért sorolták be az állami vádlók körébe, hogy Horákovát a nagyközönség előtt egy nő vádolhassa meg államellenes tevékenységgel. Ezt az akkori kommunista hatalom hitelesnek tartotta" - nyilatkozta újságíróknak egy szakértő.

Ha a bíróság megalapozottnak találja a bűnrészesség vádját, akkor akár 15 éves szabadságvesztésre is elítélhetik az egykori államügyészt. Az asszony nem érzi bűnösnek magát, s újságíróknak azt nyilatkozta, hogy csak az akkori alkotmányos rendet védte és a hatályos törvények alapján járt el.

250 áldozat a koncepciós perekben

Az ötvenes évek egyik legnagyobb kirakatperének állami résztvevői közül ma már csak ketten élnek. A kilencvenes évek végén a hatóságok vizsgálatot indítottak Milan Moucka volt rendőr ellen, aki a Horáková állítólagos államellenes tevékenységét kivizsgáló szakértők munkáját irányította.

A vizsgálatok során azonban kiderült, hogy Moucka tevékenységére vonatkozik Antonín Novotny egykori csehszlovák köztársasági elnök 1960-ban kiadott amnesztiarendelete, ezért az eljárást 2003-ban megszüntették, ezért Ludmila Brozová-Polednová az egyetlen, akit még elítélhet a bíróság.

A Milada Horáková elleni perben összesen négy halálos ítélet született, további hárman életfogytiglant kaptak, míg öt személyt 15-től 28 évig terjedő szabadságvesztésre ítéltek. A koncepciós perben született ítéleteket az 1968-as reformidőszak, tehát a prágai tavasz idején semmisnek nyilvánították. A politikus asszonyt azonban csak az 1989-es rendszerváltás után rehabilitálták.

Az ötvenes évek elején Csehszlovákiában lezajlott koncepciós pereknek összesen mintegy 250 áldozata volt.