Bush: Tom Lantos az emberi jogok bajnoka volt
További Külföld cikkek
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani, és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
- Senki nem táncolt még úgy a meleghimnuszra, mint Donald Trump
- Potyautassal a fedélzetén repült a New Yorkot Párizzsal összekötő járat
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
George Bush amerikai elnök szilárd jellemű emberként, az emberi jogok bajnokaként méltatta a hétfőn elhunyt Tom Lantos magyar származású kongresszusi képviselőt. A Fehér Ház közleményében arról írt, hogy Tom Lantos több mint hat évtizede vándorolt ki Amerikába, és attól kezdve azon dolgozott, hogy a világ elnyomott népeinek lehetőségük legyen szabadságban élni.
"A holokauszt egyetlen olyan túlélőjeként, aki a kongresszusban valaha szolgált, Tom élő figyelmeztetés volt: sosem szabad becsukni a szemünket azoknak az ártatlanoknak a szenvedései láttán, akik gonosz emberek miatt sínylődnek" - fogalmazott az amerikai elnök.
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter igazi amerikai hősnek nevezte Tom Lantost. "Nagyon drága barátom volt, lesújt a távozása" - mondta Rice a washingtoni külügyminisztériumban. „ Lantos megtestesítette azt, amikor valakit megfosztanak szabadságától, majd megtalálja azt, és kiáll azért, hogy Amerika a szabadságot és jólétet máshol is terjessze”.
Dana Perino, a Fehér Ház szóvivője sajtótájékoztatón jelentette be a magyar származású képviselő halálhírét. A Fehér Ház és a Capitolium előtt félárbocra eresztették a zászlókat.
Hillary Clinton volt first lady, demokrata elnökjelölt-aspiráns és férje, Bill Clinton volt elnök közös nyilatkozatban méltatta Lantos bátor és hihetetlen életét. "Tom tanúja volt a legszörnyűbb emberi kegyetlenségnek és annak szentelte életét, hogy megállítsa azt" - olvasható üzenetükben.
Az ugyancsak a demokrata párti elnökjelöltségre pályázó Barack Obama illinois-i szenátor is közleményben értékelte az elhunyt képviselő igazán rendkívüli életét, amelynek során - mint írta - soha nem ingott meg a szabadság és a zsarnoksággal szembeni ellenállás védelmében.
Somogyi Ferenc washingtoni magyar nagykövet közleményben fejezte ki mély megrendülését a halálhír kapcsán. Hangsúlyozta, hogy ő volt a legenergikusabb amerikai képviselő, aki az egyénnek a szabadsághoz és demokráciához való jogáért küzdött, független nemzeti és faji hovatartozásról, vallástól, életkortól és nemtől. Bátran kiállt a határon túli magyar kisebbségek ügyéért. Nagyban segítette az Egyesült Államok és Magyarország közeledését, jelentős mértékben neki köszönhető, hogy a két ország ma egymás szoros szövetségese és barátja, hangsúlyozta Somogyi Ferenc.
A Holokauszt Emlékközpont közleménye szerint „Tom Lantos magánemberként és politikusként következetesen képviselte az egykori üldözötteket és az embermentő Raoul Wallenberg amerikai elismertetésével rávilágított a humánum és a szolidaritás követendő eszményeire”.
Néma felállás a Parlamentben
A Parlamentben a hétfői ülésen néma felállással emlékeztek az országgyűlési képviselők Tom Lantosra, miután Szili Katalin házelnök rövid méltatást olvasott fel a demokrata párti amerikai kongresszusi képviselőről. Sólyom László köztársasági elnök magánlevélben nyilvánít részvétet Tom Lantos családjának, közölte Wéber Ferenc, a köztársasági elnök sajtófőnöke.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint Magyarország és a régió valamennyi polgára elveszített valakit, aki nagy tehetséggel, őszinteséggel és hatalmas befolyással képviselte ennek a hányatott sorsú térségnek az ügyét szerte a világban. Mint mondta, Tom Lantos hűséges fia volt Magyarországnak, áldozatos és hűséges polgára második hazájának, az Egyesült Államoknak. Álláspontja világos volt mindvégig, semmilyen fajta szélsőséggel nem alkudott.
"Tom Lantos megérdemli, hogy Közép-Kelet-Európa és Magyarország milliói egy pillanatra rá gondoljanak, és őrizzék meg az emlékét" - fogalmazott a miniszterelnök. "Barátként fesztelen, tárgyszerű, időnként egészen könnyed volt. Hiányzott belőle a rátartiság, a gőg, a sértettség. Bölcs, sokat tapasztalt, az életben eligazodni tudó ember volt, aki ezt a tudást másokkal is megosztotta."
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a múlt héten - Tom Lantos családjának kérésére - azért nem utazott Washingtonba, mert a politikus nem volt olyan egészségi állapotban, hogy átvegye a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét.
Ez nagyon nagy veszteség az Egyesült Államoknak, de legalább annyira Magyarországnak is, Tom Lantos halálával Magyarország elvesztette legfontosabb képviselőjét az amerikai döntéshozatalban, mondta Göncz Kinga külügyminiszter. Senki más nem rendelkezik ilyen mély áttekintéssel mind a két ország döntéshozataláról, hangsúlyozta. Göncz Kinga elmondta azt is, hogy utoljára néhány hete beszéltek telefonon, akkor Tom Lantos azt mondta, bízik benne, hogy le tudja győzni a betegséget.
Az MSZP kommünikéjében azt hangsúlyozta, hogy "Tom Lantos az életével bizonyította be, hogy a demokrácia, a szabadság és az emberség képes győzni a diktatúra és az embertelenség fölött". Felidézték, hogy Tom Lantost a fasizmus távolra taszította hazájától, de ő képes volt nemcsak megbékélni a múlttal, hanem megbocsátani is. Mint írták, állhatatosan és kitartóan küzdött a szélsőségekkel szemben - legyenek azok jobb- vagy baloldaliak.
Sokat tett a demokratizálódásért és Magyarország képviseltéért
Orbán Viktor szerint egész Közép-Európa tisztelettel adózik Tom Lantos sokéves állhatatos munkájának, amellyel meghatározó mértékben hozzájárult a régió demokratizálásához. "Tom Lantos személyében egy családapát, egy amerikai államférfit, és egyben a magyarság ügyének lelkes pártfogóját is elveszítettük" - írta Orbán Annette Lantosnak. A Fidesz elnöke szerint mi, magyarok, külön köszönettel tartozunk Tom Lantosnak a határon túl élő magyarság odaadó támogatásáért.
"Bár több kérdésben eltérő politikai nézeteket vallottunk, tisztában vagyunk azzal, hogy Magyarország igaz barátját veszítettük el" – írta közleményében a Fidesz.
Az SZDSZ szerint nem volt Tom Lantosnál jobb gazdája Washingtonban a magyarság és Magyarország ügyének. A liberálisok emlékeztettek arra, hogy másfél évtizeden át Tom Lantos - és jószerével csak ő - olvasta a fejére a román diktatúrának az emberi jogi visszaéléseket, és ezen belül a magyarokkal szemben viselt hétköznapi, gyakran nem is annyira hideg háborút. Mint írták, az erdélyi magyarok közül is csak kevesen tudták, mi az oka annak, ha a román vezetés olykor meghátrálásra kényszerült. Mindez megismétlődött a délvidéki magyarsággal, valamivel később, akkor, amikor váratlanul rájuk zuhant az összeomló Jugoszlávia.
"Az elmúlt húsz év azt bizonyította nekünk, hogy az amerikai törvényhozásban egyetlen jó értelemben vett lobbistánk volt, aki a magyar érdek és a magyar ügy mentén szót emelt, és ez Tom Lantos volt. Mindig nyitott volt Magyarország és a kárpát-medencei magyarság problémái iránt" - mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke. Tom Lantos nagyban látta Magyarországot Európa és a világ térképén, vélekedett. Dávid Ibolya szerint Tom Lantos példát adott arra, hogy az egymással küzdő politikai pártok ellenfelei és nem ellenségei egymásnak.
Lukács Tamás, a KDNP frakcióvezető-helyettese pártja nevében részvétét nyilvánította Tom Lantos családjának. „Keresztényeknek ilyenkor az első gondolata, hogy imádkozunk a lelki üdvéért" - fogalmazott. Szerinte ez nem az pillanat, amikor egy ember életét és tevékenységét értékelni kellene.