Ausztráliáig érnek a brit terrorkísérletek szálai
További Külföld cikkek
- Bűnösnek vallotta magát egy jakuzavezér nukleáris anyagok csempészésében
- Ausztria megkezdheti felkészülését első szélsőjobboldali kancellárjára
- Saját húga vádolta meg szexuális erőszakkal az OpenAI vezetőjét
- Eltűnt egy kisrepülőgép Kolumbiában
- Már Hollywoodot ostromolják a lángok, Anthony Hopkins villája is leégett
Ausztráliában fogták el a múlt heti nagy-britanniai robbantásos merényletkísérletek nyolcadik gyanúsítottját. A brit rendőrség hétfő este jelentette be a nyolcadik személy őrizetbe vételét, de akkor még nem árulták el, hogy az illetőt hol fogták el.
Peter Beattie, az Ausztrália keleti részén fekvő Queensland szövetségi állam miniszterelnöke kedden közölte, hogy a szóban forgó 27 éves férfit - egy indiai állampolgárságú, de Ausztráliában dolgozó orvost - Brisbane repülőterén tartóztatták fel, amikor megpróbálta elhagyni az országot. A férfinél egy Indiába szóló, csak odaútra érvényes repülőjegy volt.
Csak kihallgatták
Philip Ruddock ausztrál főállamügyész szóvivője útján úgy pontosította a történteket, hogy a férfit kihallgatásra előállították, de nem vették őrizetbe, és egyelőre még nem gyanúsították meg semmivel. A rendőrség kihallgat egy másik ausztráliai orvost is a nagy-britanniai merényletkísérletekkel kapcsolatban.
Ruddock szerint egyelőre nincs arra utaló jel, hogy Ausztráliában tervelték volna ki a nagy-britannai merényletsorozatot.
Készültség a londoni Heathrow repülőtéren
A múlt hét végi londoni és glasgow-i merényletkísérletek miatt Nagy-Britanniában hétfő estig nyolc személyt vettek őrizetbe. A gyanúsítottak egyike sem brit állampolgár; közöttük öt - más források szerint három - közel-keleti származású orvos található.
Az Independent című napilap értesülései szerint az al-Kaidához köthető terrorcsoport tagjai brit kórházakba szivárogtak be, hogy leplezni tudják tevékenységüket.
Bush dicsérte Gordon Brownt
George Bush amerikai elnök elismerően szólt az új brit miniszterelnök terrorellenes intézkedéseről és segítséget ajánlott a további terrorelhárító erőfeszítésekhez. A washingtoni Fehér Ház szóvivője szerint Bush és Brown telefonon beszélt az ügyben.
Bush a beszélgetés során dicsérte, hogy London miként kezelte a merényletkísérletek ügyét, milyen intézkedéseket rendelt el a múlt hét végén meghiúsított támadások után. Brown pedig arról biztosította az amerikai elnököt, hogy brit honfitársainak szilárd meggyőződése: nem hagyják, hogy terroristák megfélemlítsék őket.
Bush megerősítette, hogy az Egyesült Államok kész bármilyen segítséget felajánlani Nagy-Britannia számára a terrorelhárító erőfeszítések sikerre viteléhez és hangsúlyozta a két ország közötti együttműködés fontosságát.