Az oroszok nem tapsolnak Obamának

2008.11.06. 10:49
A nemzetközi sajtó lelkesen üdvözli Obama győzelmet, az oroszok azonban Joseph Biden alelnök miatt nem várnak közeledést Washingtontól. Ázsia kevesebb arroganciát vár, a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint beteljesült egy álom.

Barack Obama amerikai elnökké választását kommentálva a csütörtöki orosz lapok első sorban azt vizsgálták, mi várható az orosz-amerikai kapcsolatokban.

A Kommerszant című gazdasági lapban Andrej Fjodorov, a kül- és védelempolitikai tanács politikai programjainak igazgatója, egykori külügyminiszter-helyettes rámutatott: Obama megválasztása nem jelent búcsút a hidegháború árnyékától, amely a kétoldalú kapcsolatokra az utóbbi években vetült.

Egyes napirendi pontokon távlatokban dolgozik majd a két ország: ezek a pénzügyi válság, az iráni nukleáris probléma, a NATO bővítése, a kölcsönös viszonyok a posztszovjet térségben és a nukleáris leszerelés. Ezeknél azonban Obama számára jóval fontosabbak a belső gazdasági problémák, Irak és Afganisztán, mivel Amerika ezekben vár tőle döntéseket. Obama csekély külpolitikai tapasztalata miatt sok mindent Joseph Biden alelnökre hagy majd, aki nem arról híres, hogy nagyon szeretné Oroszországot. Emellett a demokraták mindig nagy jelentőséget tulajdonítottak az emberi jogoknak és az orosz rendszert kritikusan szemlélik. Mindezek miatt inkább kemény párbeszédre kell felkészülni, semmint szívélyes ölelésekre. Van esély a kapcsolatok javulására, de nem az álláspontok közeledése alapján, hanem azért, mert a feleket pragmatizmusra kényszerítik a körülmények - írta Fjodorov.

Szerinte kedvező, hogy Barack Obama és Dmitrij Medvegyev orosz elnök a politikusok új generációjához tartozik, akik képesek a politikai hagyományoktól eltérő lépéseket tenni, így az sem kizárt, hogy "lenullázódnak" a régi problémák és új párbeszéd kezdődik új alapokon.

Ázsia kevesebb arroganciát vár

Az ázsiai sajtó reméli, hogy Barack Obama megválasztásával az Egyesült Államok kevésbé arrogáns lesz, és jóval barátságosabb a térség országaival. A Beijing News című angol nyelvű kínai lap azt jósolta, hogy az amerikai-kínai kapcsolatok sokban nem változnak majd, de félő, hogy az élelmiszerek biztonságának kérdésében Obama sokkal rendíthetetlenebb lesz, mint a Bush-kormányzat volt.

A tajvani United News azt írta, Obama egyedülálló tapasztalata szélesebb látókört és türelmet kölcsönöz neki, nem arrogáns és nincs előítélete másokkal szemben. Az új elnök remélhetően újraértelmezi az amerikai értékeket, és tanúbizonyságot tesz nyitottságáról, hogy tiszteletet szerezzen a világban.

A liberális jobboldali Jomiuri Simbun című japán napilap azt emelte ki, hogy Obama környezetében számos Kína-szakértő diplomata van. Az újság aggódva írta, hogy Obama ugyan korábban bejelentette, nagy jelentőséget tulajdonít politikájában Ázsiának, de sohasem emelte ki hangsúlyosan az Egyesült Államok és Japán szövetségének jelentőségét.

A jobboldali konzervatív Szankei Sinbun ennél sokkal nyíltabban hangoztatta, hogy a demokrata elnök megválasztása az Egyesült Államok és Japán közötti szövetség próbája lesz.

A németek szerint beteljesült egy álom

Barack Obama történelmi győzelméről, egy álom beteljesüléséről, ugyanakkor a leendő elnök és az ország előtt álló hatalmas kihívásokról írtak csütörtöki kommentárjaikban a legtekintélyesebb német újságok.

A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung már írásának bevezetőjében azt hangsúlyozta, hogy a történelmi jelző ezúttal mindenképp helyénvaló. Az Egyesült Államok történetében először lesz egy afro-amerikai elnök a Fehér Ház lakója - mutatott rá a konzervatív napilap, s rögtön feltette a kérdést, vajon bármelyik más országban lehetséges lenne-e az Obama-történet? Mégpedig az, hogy egy fehér amerikai nő és egy kenyai férfi fiát - aki öt évvel ezelőtt még szinte teljesen ismeretlen volt - egy szempillantás alatt a hatalmas belső és külső megpróbáltatások előtt álló Egyesült Államok legfelsőbb állami hivatalának ellátásával bízzák meg. Egy Obamáéhoz hasonló karrier sehol másutt nem történhetett volna meg - vélekedett az újság, hangsúlyozva, hogy a XXI. század amerikai álmának beteljesülése valójában rendkívül sokat mond az Egyesült Államok életképességéről.

A Süddeutsche Zeitung Barack Obama megválasztását Amerika felszabadításaként jellemezte. A liberális újság szintén úgy vélekedett, hogy nyolc évvel George Bush bírói úton kikényszerített elnöksége, hét évvel a 3000 halottal járó legnagyobb nemzeti trauma, öt évvel a hazugságok háborúja és évekkel az ideológiai elvakítás és a hazafias uszítás után, továbbá a legnagyobb gazdasági veszély pillanatában az amerikaiak történelmi döntést hoztak. Először választottak színes bőrű elnököt az ország élére, s ezzel kifejezésre juttatták óhajukat a radikális politikai irányváltásra - hangsúlyozta a lap.

Csapdára figyelmeztetnek a csehek

Barack Obama, s mindazok, akik őt megválasztották, bebizonyították, hogy az amerikai álom nem feltétlenül csak egy mítosz - írja a Hospodárské Noviny című cseh napilap csütörtökön.

"Obama nem azért győzött, mert ilyen vagy olyan származású, hanem azért, mert az Egyesült Államok eddigi történetében övé volt a leghatékonyabb választási kampány. Ráadásul sikerült cáfolnia azt az állítást is, hogy Amerikában nyerni csak a nagy gazdasági korporációk pénzével lehet. Obama kampánykiadásainak többségét konkrét személyek adták össze. Az új államfő nem teljesítheti az összes reményt, amit a választók fűznek személyéhez, de ha csalódást is okozna, az nem az amerikai demokrácia csődje lenne. Az amerikai demokrácia a keddi szavazással érettebb lett" - mutat rá a cseh üzleti körökhöz közelálló újság.

Barack Obama választási győzelme egyben a legnagyobb csapda is, amelyet maga a választás állított számára. Már régóta egyetlen amerikai elnöknek sem kellett megbirkóznia ilyen nagyságrendű problémákkal, mint amilyenekkel neki fog kelleni megbirkóznia - olvasható a Mladá Fronta Dnes című liberális lap kommentárjában.

"Az amerikaiak messiásnak hiszik Obamát, aki egyetlen éjszaka és nap leforgása alatt üdvözíti őket. Az új államfő részvényei azonban magasan túl vannak értékelve. És ez nem az ő hibája. De ha ez a buborék netán kipukkadna, akkor ez senkit sem érdekelne. Ugyanakkor tény, hogy Abraham Lincoln vagy Franklin Delano Roosevelt elnökök is ehhez hasonlóan nehéz gödörből indultak, de kimásztak és naggyá lettek" - szögezi le a legolvasottabb cseh napilap.

Az osztrákok szerint nincs idő az örömre

Barack Obama magabiztos győzelmének kulcskérdése, hogy valójában mi testesül meg benne: a Bush-kormányzat kriptokonzervatív, csődöt mondott irányvonalának az elvetése vagy egy liberális, európai értelemben vett szociáldemokrata politika melletti elkötelezettség - feszegetik a csütörtöki osztrák lapok az amerikai elnökválasztással foglalkozó elemzéseikben.

Történelmi jelentőségű diadal született: 143 évvel a rabszolgaság eltörlése után egy fekete bőrű politikus lesz a Fehér Ház lakója; egy új nemzedék kerül hatalomra, méghozzá annak a 47 éves értelmiséginek a vezetésével, aki úgy vonzza a tömegeket, mint egy popsztár; egy új stílus kezd hangadóvá válni: nyugodt, derűlátó, cinizmustól és félelemtől mentes; a rosszkedv évei után az ifjúság végre lelkesen felsorakozhat egy politikai bálvány mögé, és - legalábbis egy röpke ideig - a feketék, a hispánok, a szegények és a melegek sem érezhetik kirekesztve magukat... De hát most hogyan tovább, Barack Obama? - teszi fel a kérdést a Die Presse című konzervatív lap szemleírója.

Véleménye szerint arra most nincs idő, hogy a győztes kiélvezze az örömmámor pillanatait. Ugyanis azt a korszakváltást, amelyet Obama megválasztása jelképez, egy másik, lényegesen borúsabb, ugyancsak egy korszak határát jelző esemény árnyékolja be: Amerikát mély válság sújtja. És egy olyan országban, amelyet recesszió, adósság és magas munkanélküliség szorongat, nem lesz elegendő, ha az új elnök csak retorikai pirulákat osztogat.