Sugárzó anyag nyomaira bukkantak Németországban
További Külföld cikkek
- Mindenféle előzmény nélkül ököllel kezdte ütni az ötéves kislányt egy nő a buszon
- A politikai elit leborult Elon Musk előtt, mindenki a következő lépését figyeli
- Trump álma: az iowai vásáron ünneplik több mint egy éven át az Egyesült Államok 250. születésnapját
- Újabb szomszédos ország akadt ki a nagy-magyarországos ajándékatlasz miatt
- A függöny buktatta le a szlovák kormányfőt, megtalálták Robert Ficót
A néhai orosz titkos ügynök, Alekszandr Litvinyenko meggyilkolásának hátterét kutatva a német rendőrség Hamburgban és Schleswig-Holsteinben is sugárzó anyag nyomaira bukkant, közölték szombaton a helyi hatóságok. Azt egyelőre nem voltak hajlandók megerősíteni, vajon a nyomok polónium 210-től származnak-e. Ezzel a radioaktív elemmel mérgezték meg november 1-jén a brit fővárosban Litvinyenkót, aki három héttel később meghalt.
Az egykori KGB-ügynök november első napján találkozott Londonban Dmitrij Kovtun üzletemberrel, aki korábban szintén a KGB munkatársa volt. Kovtun hamburgi lakásában nem akadtak sugárzó anyag nyomára a rendőrök, a radioaktív nyomokat Kovtun elvált feleségének a lakásában rögzítették, amely ugyanabban a lakóházban található. Hasonló nyomokra bukkantak Schleswig-Holsteinben, Kovtun exanyósának lakásán is.
A német rendőrség közlése szerint radioaktív anyag már nincs a két lakásban, a nyomok csak arra utalnak, hogy valamikor korábban ezek a területek sugárzó anyagtól szennyeződtek be. A volt feleséget és édesanyját nem kezelik gyanúsítottként, de kihallgatták őket, hogy kiderítsék, kivel álltak kapcsolatban az elmúlt hetekben.
Brit és orosz sajtóforrások korábban azt állították, hogy Kovtun Hamburgból repült Londonba a Litvinyenkóval tervezett találkozóra.
Ellentmondó hírek Kovtun állapotáról
Kovtunt jelenleg sugárbetegséggel egy moszkvai klinikán kezelik, állapotáról ellentmondóak a hírek. Egyes források szerint állapota kritikus, míg egy, a családhoz közelálló ügyvéd cáfolta ezt az információt, írja a Reuters. Az orosz Interfax hírügynökség szerint Kovtun súlyos állapotban van, szervezetében terjed az alfasugaras fertőzés.
Meglehet, hogy Kovtun üzleti partnere, Andrej Lugovoj egykori orosz biztonsági tiszt is veszélyes sugárdózist kapott, miután az orvosok több szervében működési zavarokat észleltek. Lugovoj ellenben azt mondta, hogy normálisan érzi magát, és kétségbe vonta a Kovtun kritikus állapotáról szóló híreket.
Tovább halasztódott tehát Lugovoj kihallgatása, akit Moszkvában kulcsfontosságú tanúként, a brit médiában viszont fő gyanúsítottként kezelnek. A kihallgatást, amelyet a brit nyomozók kedd óta terveztek megejteni egy moszkvai kórházban, orosz ügyészek jelenlétében, a legújabb hírek szerint hétfőre halasztották.
Lugovoj lakott a 441-es szobában
Egy moszkvai rádió szerint Lugovoj londoni szállodaszobájában készítették elő, és Litvinyenko teájába keverték a polónium 210-es sugárzó izotópos mérget. A Kommerszant című független orosz lap Londonba küldött tudósítója szerint november elején Lugovoj lakott családjával a Millennium Mayfair szálloda 441-es szobájában, ahol a sugárzó mérget előkészítették Litvinyenko számára.
Brit lapok szerint a Scotland Yardnál úgy vélik, hogy a polóniumot abba a teába keverték, amely a Litvinyenko előtti csészében volt az asztalon a Millennium bárjában november elsején, amikor Lugovojjal és Kovtunnal találkoztak. A liberális moszkvai rádió hangsúlyozta, Litvinyenkónak nem kellett feltétlenül innia ebből a teából ahhoz, hogy halálos mérgezést szenvedjen, elég volt belélegeznie a teából felszálló sugárfertőzött párát.
Az elkövető se ússza meg
A sugárzó tea magyarázatot ad arra is, miért kapott kisebb sugárdózist a szállodabár hét alkalmazottja. A feltételezések szerint valamennyien hozzáérhettek a mosogatógéphez a polóniumos csésze mosogatása közben.
A The Guardian szerint az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szakértői, akik a Scotland Yard nyomozását segítik, elképzelhetőnek tartják, hogy Litvinyenko gyilkosai maguk is komoly sugáradagot kaptak, mert nem képezték ki őket a sugárzó anyagokkal való bánásmódra.
A Jukosz olajvállalat külföldre menekült egykori vagyonos vezetői elleni titkos orosz állambiztonsági akciót vizsgált halála előtt Alekszandr Litvinyenko, áll a szombati The Timesban. A brit napilap szerint Litvinyenko több állítólagos célszemélyt meglátogatott, és figyelmeztette őket, hogy az orosz hírszerzés az ő és családjuk megfélemlítésével próbál dollármilliókat visszaszerezni tőlük.
Litvinyenko saját állítása szerint azt is felfedte, hogy az orosz állambiztonság mennyi pénz átadását várja el a listáján lévő személyektől, akiknek felkutatására orosz ügynökök csoportosan utaztak külföldre, olvasható a cikkben. A lap szerint a listán szereplők zöme már addig is tisztában volt a veszéllyel, a Jukosz számos volt vezetőjét meggyilkolták vagy bebörtönözték az elmúlt években, többen közülük pedig egyszerűen eltűntek.
Stephen Curtis, a Jukosz egyik volt főrészvényes vállalatának brit vezérigazgatója például 2004 márciusában helikopter-balesetben halt meg Anglia délnyugati részén, két héttel azután, hogy bejelentette a Scotland Yardnak, halálos fenyegetéseket kapott, és attól tart, hogy Moszkvából kiküldtek egy merénylőcsoportot a megölésére.
A The Times megírta azt is, hogy a BBC rádió orosz nyelvű adása "rejtélyes módon eltűnt az éterből" Oroszországban.