Moszkva nem segít a németeknek a nyomozásban

2006.12.11. 14:34
A német hatóságok brit és orosz kollégáik együttműködését kérték, miután polónium 210 nyomaira bukkantak több német helyszínen. A britek hajlandóak segíteni, az oroszok viszont saját fejük után mennek, ők Berezovszkijt szeretnék kihallgatni, a feltételezések szerint a Kreml-ellenes orosz üzletember állhat a rejtélyes gyilkosság hátterében. Dimitrij Kovtun közben áldozattá és egyben gyanúsítottá is vált, német értesülések szerint azonban sugárbetegsége miatt állapota jelenleg válságos.

A Litvinyenko-ügy nyomozását irányító német hatóságok hétfőn kapcsolatba léptek a volt titkosszolgálati ügynök meggyilkolásában nyomozó brit hatóságokkal, és keresték az orosz illetékesek együttműködését is, értesülések szerint azonban Moszkva erre egyelőre nem sok hajlandóságot mutatott.

A hamburgi kapcsolatot, azaz a Dmitrij Kovtun orosz üzletember érintettségét a múlt hét végén derítette fel a német rendőrség, ezután vált egyértelművé, hogy a polónium 210-es sugárzó izotóp nyomaira bukkantak egy hamburgi és egy másik lakásban is. A korábban KGB-ügynökként dolgozó Kovtun október végén néhány napot töltött Hamburgban. Polónium 210-es radioaktív elemmel mérgezték meg a gyanú szerint november 1-jén a brit fővárosban Alekszandr Litvinyenkót, aki három héttel később meghalt.

Polónium több német helyszínen

A nyomokat Dmitrij Kovtun volt feleségének a lakásában találták, és ugyanennek a radioaktív elemnek a nyomaira bukkantak Kovtun anyósának lakásán is, Schleswig-Holstein tartományban, Pinneberg körzetében. Megtalálták a polónium 210 nyomait egy BMW-ben is, amibe Kovtun a hamburgi reptéren szállt be. További nyomok voltak egy dokumentumon, amit Kovtun vitt magával a hamburgi bevándorlási hivatalba, írja az AP.

Litvinyenko november első napján találkozott Londonban Kovtunnal, aki értesülések szerint október 28-án az Aeroflot járatával Moszkvából repült Hamburgba, ahol három napot töltött, volt feleségének és anyósának lakásában. Onnan november elsején repült Londonba, hogy Litvinyenkóval találkozzon.

Kovtun és Andrej Lugovoj, aki szintén szovjet katonai-biztonsági hátterű üzletember november elsején együtt teázott Litvinyenkóval a londoni Millennium Mayfair szálloda bárjában. Brit és orosz lapértesülések szerint Lugovoj szobájában keverték a polónium 210-es sugárzó izotópos mérget, amely aznap Litvinyenko teájába került, és három héttel később a halálát okozta. Bár Kovtun és kisebb mértékben Lugovoj is megfertőződött polóniummal, a brit nyomozók nyilvánvalóan gyanúsítottként kezelték mindkettőjüket.

Tettes vagy áldozat

A német hatóságok azonban nem zárják ki, hogy az üzletember tettesként vállalhatott szerepet a merénylet elkövetésében. Vizsgálják annak lehetőségét, hogy Kovtun maga szállította a polóniumot Londonba, és ő mérgezhette meg Litvinyenkót. Nem vetik el ugyanakkor azt az eshetőséget sem, hogy a 41 éves Kovtun maga is áldozat. Német szakemberek szerint Kovtun akár izzadság formájában is hagyhatott radioaktív nyomokat maga után, ha Hamburgba érkezésekor már fertőzött volt. Az orosz üzletembert jelenleg sugárfertőzés gyanújával egy moszkvai kórházban kezelik. Állapota német értesülések szerint válságos.

A német sugárvédelmi hatóságok nyomozásának eredménye például az, hogy a Hamburgból Londonba tartó járaton, melyen is Kovtun is utazott, nem találták meg a polónium 210 nyomait. Elképzelhető azonban, hogy azért nincsenek nyomok, mert az utazás óta többször és alaposan kitakarították a repülőt, írja az AP.

A vizsgálatot végző szervek ugyanakkor nyugalomra intették a lakosságot, a mérgezés terjedésének veszélye nem fenyeget. Szakértők utaltak arra, hogy a polónium 210-es sugárzó izotóp emberre csak akkor veszélyes, ha valamilyen formában a szervezetbe jut. Mindenesetre az érintett hamburgi ház harminc lakóját kitelepítették otthonaikból a vizsgálat idejére.

Berezovszkij állhat a háttérben

A Litvinyenko-ügyben fordulatot hozhat, ha valamelyik gyanús orosz tanú, Lugovoj vagy Kovtun azt vallaná a brit nyomozók előtt, hogy Borisz Berezovszkij Kreml-ellenes emigráns mágnás megrendelésére mérgezte meg Litvinyenkót, vélte Andrej Piontkovszkij moszkvai politológus a Vedomosztyi című liberális lap hétfői száma szerint.

Közben ismét elhalasztották Lugovoj moszkvai kihallgatását, melyen brit nyomozók is részt vesznek. Több lap is hírt adott az orosz ügyészeknek arról a törekvéséről, hogy Londonban kihallgassák Berezovszkijt és a szintén brit menedékjogot élvező Ahmed Zakajev csecsen szeparatista megbízottat. Berezovszkijt az orosz hatóságok csalással, Zakajevet terrorizmusban való részességgel vádolják, régóta követelik a kiadásukat.

Zakajev az Eho Moszkvi rádióban kifejezte készségét az orosz ügyészekkel való londoni találkozóra. Berezovszkij Polgárjogi Alapjának vezetője, Alekszandr Goldfarb azt mondta az Interfax szerint, hogy Berezovszkij, Zakajev és Litvinyenko özvegye, Marina egyaránt kész beszélni az orosz nyomozókkal. A beszélgetéshez azért szabtak néhány feltételt: a nyomozóknak sugárellenőrzésen kell átesniük, a találkozót a briteknek kell kérniük, amit kizárólag brit rendőrök oltalma alatt és nem a londoni orosz nagykövetségen tarthatnak.