Trajkovszkij szerint az albánok egyre irreálisabb követelésekkel állnak elő. "Ezzel időt akarnak nyerni, hogy a gerillák megerősíthessék állásaikat az időlegesen elfoglalt területeken" - idézte az elnököt a BBC.
Az albánok nemzeti alapjogokat követelnek
A tárgyalásokat a macedón elnök kezdeményezte, és élvezte az Európai Unió és a NATO támogatását. A Trajkovszkij-terv értelmében a harcot feladó macedóniai albán gerillák amnesztiát kapnának. Az albán pártok képviselői azt követelték, hogy változtassák meg a macedón alkotmány preambulumát, amely az országot a macedón nemzet államaként definiálja. Az albánok, akik egyes becslések szerint a lakosság harmadát teszik ki, azt akarják, hogy őket is ismerjék el államalkotó nemzetként.
A NATO hajlandó volna csapatküldésre
A tárgyalások röviddel azután jutottak holtpontra, hogy NATO-képviselők közölték: hajlandóak rá, hogy egy 2500 fős kontingenst küldjenek a balkáni országba. A csapatok feladata az albán gerillák lefegyverzése volna, de csak akkor, ha politika egyezség születik a felek közt. "Megállapodás nélkül nem megyünk sehova" - mondta egy NATO-tisztviselő.
A csapatok küldéséhez egyébként nem volna szükség az ENSZ beleegyezésére, mert nem katonai akcióról van szó. A sereg, amelybe Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország, Görögország, Csehország, Hollandia, és Norvégia is felajánlott csapatokat, tíz napon belül készen állna a bevetésre. Az Egyesült Államok csak logisztikai támogatást biztosítana.