A földrajzi nevek miatt ugrottak egymásnak a szlovákiai pártok

2008.12.02. 18:39
A nemzeti kisebbségek tankönyveiben az adott etnikum anyanyelvén szerepeljenek a földrajzi nevek, ezt javasolta a Magyar Koalíció Pártja. A Szlovák Nemzeti Párt szerint ez alkotmányellenes, ám a kormánykoalíció főereje hajlik a kompromisszumra: a neveket két nyelven szerepeltetné, első helyen a kisebbségi megnevezés állna.

Indulatos vita bontakozott ki kedden a szlovák parlamentben az oktatási törvényt módosító javaslatról, amelyet a Magyar Koalíció Pártja (MKP) terjesztett elő. Az előterjesztés szerint a nemzeti kisebbségek tankönyveiben azok anyanyelvén lehetne használni a földrajzi megnevezéseket.

A kormánykoalícióhoz tartozó Szlovák Nemzeti Párt (SNS) szerint a javaslat elfogadhatatlan, mert ellentétes az államnyelvről szóló törvénnyel. "Az MKP javaslata ellentétes az alkotmánnyal", jelentette ki Rafael Rafaj, az SNS frakcióvezetője, s úgy vélekedett, hogy az MKP javaslatát le kellene söpörni az asztalról.

„Az SNS-nek be kellene ismernie, hogy az Apponyi-törvényekért (amelyek a múlt század elején kötelezővé tették a magyar nyelv oktatását a magyarországi iskolákban) akar most bosszút állni a szlovákiai magyar kisebbségen” reagált a bírálatra Gál Gábor, az MKP képviselője. Szerinte a magyarok csak annyit követelnek, hogy tartsák be az alkotmányt, amely garantálja számukra az anyanyelvű oktatást.

Az ellenzéki Kereszténydemokrata Mozgalom képviselője, Martin Fronc azt javasolta, hogy a megnevezések legyenek kétnyelvűek, s a kisebbségi név legyen az első helyen. A legerősebb kormánypárt, a Smer, első olvasásban támogatta az MKP indítványát, de jelezte, hogy a mostani második olvasásban saját javaslatot tesz. Robert Fico kormányfő korábbi nyilatkozata szerint a kisebbségi tankönyvekben kétnyelvűek lennének a földrajzi megnevezések.

A Smer javaslatát Pavol Paska házelnök terjesztette elő. A javaslat szerint a kisebbségi tankönyvekben csak azok a földrajzi megnevezések lennének kétnyelvűek, amelyek az adott kisebbség körében közismertek és általánosan használtak. A kisebbségi megnevezés lenne az első, a hivatalos szlovák megnevezés a második. Paska szerint erre a sorrendre nyelvtani okokból van szükség. A térképészeti kiadványokban a megnevezéseket az államnyelven tüntetnék fel. A kiadvány végén jegyzék, szótár tartalmazná a megfelelő kisebbségi megnevezéseket.

Az MKP egyelőre nem nyilatkozott, hogy elfogadná-e ezt a módosítást. Pavol Paska szerint a tanügyi törvényt módosító javaslatról várhatóan szerdán délelőtt szavaz a szlovák parlament.