Az iraki kormányfő demokráciából oktat

2007.08.27. 17:23
Núri al-Maliki iraki kormányfő nem hagyja magát. Visszaszólt az amerikai szenátoroknak, miután mindenki le akarja mondatni sikertelensége miatt.

Núri al-Maliki iraki miniszterelnök támadó hangvételű nyilatkozatot tett, számol be a BBC. Hillary Clinton és Carl Levin demokrata párti politikusok azon megszólalásaira reagált, melyekben el kívánták őt tanácsolni a további kormányfőségtől, mert nem tudja megfékezni az Irakban tomboló erőszakot.

Térjenek észhez!

Maliki azt válaszolta a demokrata szenátoroknak, hogy úgy tesznek, mintha Irak az ő "birtokuk" lenne. Felszólította Clintont és Levint, hogy "térjenek észhez" és "ismerjék el a demokráciát". Nem megy csodaszámba Maliki heves védekezése, hiszen alig képes együtt tartani kormányát, melyből lépten-nyomon kilép valaki. Maliki nyilatkozata pár nappal az amerikai Kongresszusnak készített jelentés nyilvánosságra hozatala előtt látott napvilágot.

Az iraki kormányfő folyamatosan kormánya egybentartásáért fáradozik, és más politikai-vallási-etnikai csoportokkal alkudozik. A Tarik al-Hasemi vezette Iraki Iszlám Párt (a szunniták pártja) már hajlandónak mutatkozik az egységkormányba való visszatérésre. Azonban a szunniták mást mondanak, az IIP egyik tagja, Omar Abdul Sattar elmondta a BBC-nek, hogy pártja nem akar a Maliki-féle új szövetségbe belépni.

Mindenki Malikit bántja

A Malikit zavaró nyilatkozatok augusztus elején hagyták el Levin, majd Clinton száját, mondván Maliki adja át bársonyszékét egy hozzáértőbb politikusnak. Maliki erre válaszolta, hogy "az olyan vezetők, mint Hillary Clinton és Carl Levin még nem tapasztaltak eddigi politikai életükben olyan különbségeket, mint azt Irakban lehet. Ha fenntartják ezt az ítéletüket, akkor nem tudják, mit jelent az újraegyesítés." A szintén őt támadó Bernard Kouchner francia külügyminisztert diplomáciából oktatta ki Maliki, mivel ő is lemondását pedzegette egy interjúban.

A 30 ezer fős amerikai csapatkiegészítés adhat még némi időt az iraki kormánynak a helyzet tisztázására. Az idő azonban vészesen fogy, az amerikaiak többsége már kivonná fiaikat a polgárháborús zónából. A kongresszusi jelentés is befolyásolhatja ennek időpontját, de Maliki szerint az ő politikáját semmiképpen.