Átrajzolták Izrael térképét
További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
Óriási vihart kavart az izraeli oktatási miniszter döntése, miszerint az új kiadású iskolai tankönyvekben Ciszjordániát nem Izrael részeként fogják jelölni. Juli Tamir azt javasolta, hogy a jelenlegi térképen jelöljék a zöld vonalnak nevezett határt, ami Izrael 1967 előtti méretét tükrözi.
A döntés nem mellőzi a politikai tartalmat, hiszen a pont a kérdéses területek a palesztin és arab követelések tárgya, itt szeretnék létrehozni a független palesztin államot. „Nem rajzolhatjuk fel Izrael határait anélkül, hogy ne érintenék a politikát” – mondta Tamir, aki a baloldali Munkapárt tagjaként lett a kormány tagja.
„Rengeteg panasz érkezett, hogy a tankönyvekben szereplő Izrael térképeken nincsenek jelölve határok” – indokolta a döntést Tamir a Ynetnek adott interjújában. „Utánanéztem a kérdésnek, és kiderült, hogy valóban semmi nyoma a zöld vonalnak. Gáza például Izrael részének tűnik” – magyarázta a miniszter asszony.
A már kinyomtatott könyvek változatlan formában maradnak, kizárólag a mostantól nyomdába kerülő kiadványokban alkalmazzák majd a változásokat, így a döntés anyagilag sem terhel majd senkit, írja a Ynet. A tankönyvkiadókat ugyanakkor meglepte a döntés, hiszen a térképek átrajzolása és átszerkesztése költséges és eltarthat akár másfél évig is.
Kevés támogató, sok ellenző
A volt oktatási miniszter, Joszi Szarid támogatta utódja álláspontját. „A diákoknak Izraelben tudniuk kell, hogy az ország keleti és északi határai nem véglegesek, és hogy végleges sorsuk tárgyalások útján dől majd el. 1967 után a határok megváltoztak, és fontos, hogy a diákok ezt tudják” – mondta.
A döntést számos bírálat követte, elsősorban a jobboldalról, szerintük ugyanis az oktatási miniszter javaslata inkább a Béke most! mozgalomhoz illik, nem pedig az izraeli oktatási rendszerhez. A telepesek felszólították az iskolákat, hogy az új tankönyveket utasítsák el, ne kerüljenek be a tantervekbe, a rabbik meg egyenesen megtiltották, hogy tanítványaik az új könyvekből tanuljanak.
A kormányzó Kadima párti Zeev Elkin, az oktatási bizottság tagja sem lelkesedett a határ átrajzolásának ötletéért. „Az oktatási miniszternek inkább az oktatás megreformálásával kéne foglalkoznia ahelyett, hogy arra fecsérli az idejét, hogy személyes véleményét rakatja a tankönyvekbe.”