Litvinyenko özvegye szerint férje nem volt kém
További Külföld cikkek
- A politikai elit leborult Elon Musk előtt, mindenki a következő lépését figyeli
- Trump álma: az iowai vásáron ünneplik több mint egy éven át az Egyesült Államok 250. születésnapját
- Újabb szomszédos ország akadt ki a nagy-magyarországos ajándékatlasz miatt
- A függöny buktatta le a szlovák kormányfőt, megtalálták Robert Ficót
- Az FBI öngyilkosságként kezeli a Las Vegas-i Trump-szállodánál történt robbantást
"Mindenki exkémként próbálja beállítani Szását, de ez teljesen alaptalan ... soha nem volt kém" - mondta a Londonban sugárzó anyaggal megölt egykori orosz állambiztonsági tiszt özvegye egy lapinterjúban. Marina Litvinyenko kijelentette: férje becsületes ember volt, és inkább bűnüldöző, semmint kém.
Marina Litvinyenko a The Sunday Timesnak azt mondta: azért határozta el magát az interjúra, mert felháborították a férjéről közölt, "teljességgel igaztalan" riportok, amelyek Litvinyenkót kétes figuraként állították be.
Kényes adatok
A brit sajtóban valóban megjelentek cikkek Litvinyenko állítólagos homályos ügyleteiről. The Observer, a legnagyobb baloldali brit vasárnapi lap a múlt héten például azt írta, hogy az orosz állambiztonság (FSZB) Londonba szökött egykori alezredese kényes adatok közzétételével próbált zsarolni befolyásos orosz személyiségeket.
Julija Szvetlicsnaja orosz politikatudományi szakértő, aki
ismerte Litvinyenkót, azt mondta a lapnak: a volt FSZB-ügynök azt
állította neki, hogy "mindenféle hatalmas embert zsarolni fog,
köztük oligarchákat, korrupt hivatalnokokat és Kreml-beli forrásokat
... azt mondta, 10 ezer fontot fognak fizetni minden alkalommal
azért, hogy ne tegye közzé a (nála lévő) FSZB-dokumentumokat" -
idézte múlt vasárnap a lap a Londonban élő Szvetlicsnaját.
A megölt FSZB-tiszt felesége nem volt hajlandó részletekbe
bocsátkozni arról, hogy szerinte az orosz hatóságok vagy Vlagyimir
Putyin orosz elnök állt-e férje meggyilkolása mögött. Kijelentette
ugyanakkor: Litvinyenko nyilvános állításai egykori FSZB-beli
munkáltatóiról "elidegenítették" őket tőle.
Litvinyenko egyebek mellett azt állította egy könyvében, hogy nem csecsenek, hanem az orosz titkosszolgálatok álltak az 1999-ben elkövetett, több száz emberéletet kioltó moszkvai házrobbantások mögött, amelyek után ismét hadműveletek kezdődtek Csecsenföldön.
Veszélyben a rendőrök
Marina Litvinyenko azt mondta a The Sunday Timesnak: nem tudja, hogy az FSZB emberei ölték-e meg férjét, de abban teljesen bizonyos, hogy nem bocsátották meg neki, amit tett.
Az özvegy ugyanakkor elmondta: férje egyáltalán nem tartott merénylettől, és nem gondolta, hogy "elsődleges célpont" lehet. Hozzátette: a szökésük előtti utolsó két év során férje igen megkeseredett emberré vált, mivel magas hatalmi szinteken elkövetett bűncselekményeket akart felderíteni, de ez a törekvése meghiúsult.
A Scotland Yard szombat este bejelentette, hogy a Litvinyenko-üggyel közvetlenül foglalkozó 26 rendőre közül kettőnek a szervezetében kimutatták a volt FSZB-tiszt életét kioltó radioaktív izotópot, de csak a meghatározott biztonsági határ alatti, "viszonylag kis mennyiségben". A két rendőr folyamatos szakértői megfigyelés alatt áll - közölte a londoni rendőrség.