Angela Merkellel visszatért a politikusi kézcsók
További Külföld cikkek
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
- Az Iszlám Állam németországi karácsonyi vásárok megtámadására készülhet
- Pillanatok alatt öntött el egy várost az árvíz Nagy-Britanniában
- Túlélőket és holttesteket is találtak a Vörös-tengeren elsüllyedt turistahajónál
Amióta Angela Merkel német kancellár a világ legnagyobb hatalommal bíró politikusnője, újra felmerül a politikában a kézcsók rég letűntnek hitt gesztusa. Merkelnek szemmel láthatólag nincs ellenére az avíttas köszöntés. Valahányszor Jaques Chirac francia köztársasági elnök szertartásosan kezet csókol neki, lényegesen boldogabbnak tűnik, mint amikor például George W. Bush amerikai elnök Szentpéterváron a G-8-as csúcsértekezletén váratlanul megmasszírozta a tarkóját.
"Merkellel visszatér a kézcsók" - állapította meg már 2005-ben a Zeit című hetilap, miután a német kancellár asszony bemutatkozó látogatást tett a párizsi Elysée Palotában. Azóta látták, amint Michael Glos német gazdasági miniszter kézcsókkal fejezte ki tiszteletét Angela Merkelnek és Rolf Hochhuth író is kezet csókolt neki.
Az üdvözlés formája személyes döntés tárgya - állapították meg a kézcsókkal kapcsolatban a német külügyminisztériumban. Nem a protokollhoz, hanem az etiketthez tartozik. Hogy miként ne csókoljunk kezet, az jól látható a The Queen (A királynő) című angol filmben, amikor a Tony Blairt alakító színész teljes erővel II. Erzsébet királynő kezére nyomja ajkait. Az ilyesmi tabu. Tökéletes kézcsóknál ugyanis a kéz felülete és az ajkak "a másodperc tört részére ép csak érintik egymást", amint azt Gloria von Thurn und Taxis és Alessandra Borghese illemtan könyvében tanácsolja.
A lexikon szerint a kézcsók, mint tiszteletadás jele a barokk korból származik, és a spanyol királyi udvarból terjedt el. A pápai gyűrűt még ma is illik megcsókolni. A Playboy magazin által készített felmérésból viszont az derült ki, hogy a kézcsókot a nőknek csupán hat százaléka értékeli igazán. Illemszakértők szerint a kézcsók arra is lehetőséget nyújt, hogy érvényt szerezzen a férfi gálánssággal párosult felsőbbrendűségének. Az asszonyt akaratlanul "a második nem, a nagyságos asszony rettegett helyzetébe" szorították.