További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
A szocialista párt "minden rendelkezésre álló eszközzel" megpróbálja megakadályozni Milosevics kiadását, jelentette a B92 rádió. A párt főtitkára közölte, hogy keddre tüntetést szerveznek a kormányrendelet ellen, amely szerintük alkotmányellenes. Vasárnap tüntetők csoportja jelent meg a börtön előtt, ahol a volt elnököt tartják fogva, de helyi jelentések szerint igen kevesen voltak.
Az Egyesült Jugoszláv Baloldal - amely Milosevics feleségének pártja - nyilatkozatban ítélte el vasárnap a rendeletet, amely szerintük "erkölcstelen, illegális, alkotmány- és szerbellenes" és "NATO-gyarmattá" fokozza le az országot. A nyilatkozatot hírügynökségek idézték a belgrádi sajtóra hivatkozva. Hasonlóan vélekedik egyébként maga Milosevics is.
Jogi úton is megtámadják a kiadatást lehetővé tevő rendeletet
Milosevics ügyvédei hétfőn fellebbeztek az alkotmánybírósághoz, és várhatóan a legfelsőbb bíróságon is megtámadják a rendeletet, jelentette az AP. Érveik szerint a kormányrendelet érvénytelen, mert a kabinet montenegrói tagjai nem szavaztak, valamint az érvényes jugoszláv törvények nem teszik lehetővé, hogy valakit kiadjanak külföldi törvényszéknek. A kormány szerint ebben az esetben a nemzetközi egyezményeknek nagyobb súlyuk van, mint a jugoszláv törvényeknek.
Huszonhárom nap
A jugoszláv igazságügy-miniszter közben - nem várva a bírói döntésre - továbbította a belgrádi bírósághoz Hága kiadatási kérelmét. Vasárnap este Nebojsa Covics szerb kormányfőhelyettes azt mondta, hogy a volt elnököt legkésőbb 23 napon belül kiadhatják. Milosevicset a hágai törvényszék a koszovói háború során elkövetett emberiségellenes bűnökkel vádolja. Rajta kívül 15 másik vélt háborús bűnös bújkál még Jugoszláviában.
Nem ingyen
Néhány nappal a rendelet elfogadása után, pénteken Brüsszelben nyílik meg a Jugoszláviának nyújtandó nemzetközi támogatások összehangolására hivatott adományozó konferencia, amelytől Belgrád összesen mintegy 1,2 milliárd eurónyi felajánlást remél.
Az Európai Bizottság és a Világbank közös szervezésében rendezendő konferencia résztvevői hivatalosan és közvetlenül nem szabták a segítségnyújtás feltételéül Milosevic Hágába szállítását. Többször is félreérthetetlenül jelezték azonban, hogy a segélynyújtás egyáltalán nem független attól, milyen mértékben hajlandók együttműködni a belgrádi hatóságok Hágával.
Az Egyesült Államok, jóllehet üdvözölte a belgrádi döntést, további biztosítékot kért a jugoszláv kormánytól, hogy együttműködnek a Hágai Törvényszékkel. Enélkül nem hajlandó részt venni a jugoszláv gazdaság talpraállításában kulcsszerepet játszó pénteki segélykonferencián. Az amerikai külügyminisztérium egy tisztviselője közölte: az Egyesült Államok szerdáig dönt az ügyben az alapján, hogy Belgrád tesz-e további lépéseket tenni Milosevics kiadását illetően a hét végén bejelentett döntésen túlmenően.