Nehéz lesz a bizonyítás
Nehézkes lesz azonban bebizonyítani, hogy mindez Szlobodan Milosevics közvetlen utasítására vagy az ő tudtával és beleegyezésével történt. "Rengeteg bizonyíték hiányzik" - mondta egy volt hágai ügyész a New York Timesnak. "Pontosan végig kell tudnunk követni a kiadott utasítást a parancsláncban. Még az is lehet, hogy Milosevics informálisan adta ki a parancsokat" - mondta.
A nyugati hatalmak nem csak Milosevics átadásához kötötték a több milliárd dolláros segély átutalását Jugoszláviának. Dokumentumokra, katonai és rendőri archívumokra is igényt tartanak, amelyek segíthetnek a bizonyításban. A ládaszámra megérkezett anyagokat persze még le is kell fordítani, ami eltart egy darabig.
Nem tudni, ki és hogyan adta ki a parancsokat
A dolgot nehezíti, hogy a piszkos munka egy részét nem a katonaság, hanem a rendőrség és a különböző szerb szabadcsapatok végezték el. Esetükben lényegesen nehezebb lesz bemutatni, hogy a konkrét utasítások Milosevicstől érkeztek, vagy legalábbis hogy tudott az eseményekről, és nem avatkozott közbe. Sok esetben a jugoszláv miniszterelnök-helyettes - Milosevics bizalmi embere - adta ki a parancsokat, de neki semmilyen hivatalos titulusa nincs a rendőri erőknél.
Insider kell
A vádnak ezért olyan emberekre van szüksége, akik közel álltak a volt elnökhöz, és tanúi voltak annak, ami Belgrádban történt a háború alatt. Egyes elemzők szerint pont ezért emelt vádat a törvényszék az exelnök négy volt társa ellen is.