Nyomoznak a Gripen-ügyben Mensdorff-Pouilly gróf ellen
Az üzletember, aki az Osztrák Néppárthoz (ÖVP) tartozó Maria Rauch-Kallat volt egészségügyi miniszter férje, a nyáron került az érdeklődés középpontjába. Akkor az STV svéd televízió bemutatott egy dokumentumfilmet, amely szerint Alfons Mensdorff-Pouilly egy Red Diamond nevű off-shore cégen keresztül szerződést kötött a BAE-Systemsszel a Gripen-üzlet cseh- és magyarországi elősegítésére: állítólag szolgálataiért több millió euró "jutalékot" kapott. (A BAE-Systemsnek mintegy 20 százalékos részesedése van a vadászgépeket gyártó Saab vállalatban.)
Gerhard Jarosch ügyészségi szóvivő közölte, hogy a nyomozást a svédországi, csehországi és magyarországi információk alapján kezdeményezték, mert fennáll egy esetleges bűncselekmény elkövetésének gyanúja.
A három ország ügyészi hatóságaitól kapott iratokban rögzített tényállás két lehetséges irányt - megvesztegetést és hivatali visszaélésben való bűnrészességet - jelöl meg vizsgálati célként. A szóvivő szerint arról korai lenne még beszélni, hogy a nyomozati eljárás vádemeléssel végződik-e.
Az államügyészség a szövetségi bűnügyi hivatalt (BKA) bízta meg a nyomozati eljárás lefolytatásával.
Az üzletember az APA osztrák hírügynökségnek nyilatkozva meglepetésének adott hangot, hogy "ebben az ügyben vizsgálat zajlik ellene". Reményét fejezte ki, hogy az ellene felhozott "hamis vádak végérvényesen megdőlnek".
Mensdorff-Poully már a nyáron cáfolni igyekezett, hogy bármi köze lett volna a Gripen-ügylethez, rajta keresztül semmilyen kenőpénz nem áramlott a bérleti szerződések (Csehországban 2003-ban, Magyarországon 2004-ben történt) nyélbe ütésének elősegítésére.
A BAE-Systems tanácsadójaként Magyarországgal is foglalkozott ugyan - mondta akkor egy osztrák lapnak adott nyilatkozatában -, de semmiféle üzletkötést nem készített elő. "Politikai és kulturális információkat kellett Magyarországról Londonba közvetítenem. A Gripenekhez ennek nem volt semmi köze" - állította.
Az üzletember irodája annak idején bejelentette, hogy jogi lépéseket tesznek az STV ellen, végül azonban elálltak szándékuktól, nem tartották azokat "célravezetőnek".