További Külföld cikkek
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
- A magyar kormány reakciójában Pressman személyes, pitiáner bosszújáról beszél
- Szankciós listára tette a távozó amerikai kormány Rogán Antalt
Megtévesztő hőcsapdák
Feltehetően titkos fedélzeti védelmi rendszerrel volt felszerelve az az izraeli polgári repülőgép, amelyet Kenyában két rakétával támadtak - közölték felderítési és katonai szakértők pénteken. A Boeing 757-300 típusú gépnek egyes vélemények szerint - a harci gépeken használatos védelmi rendszerhez hasonló - megtévesztő hőcsapdákkal sikerült elkerülni a két hőkereső rakétát, amikor felszállt Mombasa repülőteréről. Yigal Eyal, a Héber Egyetem oktatója, egykori izraeli felderítő a Reutersnak elmondta, hogy Izrael a hetvenes évek óta munkálkodik olyan rendszer kifejlesztésén, hogy megvédjék a polgári gépeket terroristák rakéta merényleteitől. A mombasai eset ennek a rakéta-elhárító rendszernek egyfajta sikeres alkalmazása egy repülőgép fedélzetén.
Az El Al légitársaságot jól ismerő forrás szerint a társaság több repülőgépét az elmúlt években olyan elektronikus észlelő berendezésekkel szerelték fel a gép orrában és hátsó részében, amelyek észlelik a közeledő rakétákat. A Jediót Ahronót népszerű izraeli napilap pénteken megírta, hogy a Rafael nemzeti fegyvergyártó cég olyan zavaró berendezést fejlesztett ki, amely a polgári repülőgéphez van méretezve, és eltéríti céljától a gép felé kilőtt rakétát, megzavarva annak vezérlő rendszerét.
Ali Si,i sejk 10 éve a kenyai radikális muzulmánok vezetője
Egy párizsi központú internetes hírszerzési szaklap szerint egy jemeni származású imám áll a csütörtöki mombasai merényletek mögött. Az Intelligence on line úgy vélekedik, hogy az izraeli célpontok elleni kettős kenyai támadást valószínűleg Ali Si,i sejk hálózatának támogatásával készítették elő. Ali Si,i a kenyai imámok és prédikátorok tanácsának vezetője. Befolyása elsősorban Mombasa térségében érezhető, ahol jelentős a jemeni, szudáni és szomáliai közösség. Ez a vidék számít a radikális iszlám csoportok fő toborzási területének. A tanács támogatást nyújt más iszlám szervezeteknek, mint például a hatóságok által el nem ismert Kenyai Iszlám Pártnak, az "Al-Aksza barátainak". Ez utóbbit 2002. márciusában a nairobi kormány betiltotta illegális tevékenység címén - írja az Intelligence on line.
Az internetes kéthavi lap azt is hangsúlyozza, hogy a tanács tíz évvel ezelőtt segítette az al-Kaida terrorhálózat kenyai megtelepedését. A csoportot Ubeida Bansiri vezette, egészen 1996-ig, amikor belefulladt a Viktória-tóba. A kenyai szárny élén állítólag ma az egyiptomi származású Mohammad Obeid áll. Az Intelligence on line úgy tudja, hogy a tanács kapcsolatban áll a szomáliai Ittihád Iszlámi radikális iszlám szervezettel is, amely a kenyai határ közelében tevékenykedik. Ali Si,i sejk tíz évvel ezelőtt lett a kenyai radikális muzulmánok vezetője. 2001. október 24-én egy, a kenyai KTN televíziónak adott interjúban kijelentette: támogatja az afganisztáni tálibokat, és ellenez minden együttműködést az Egyesült Államokkal a terrorizmus elleni harcban.
Bush segítséget ígért
Az Egyesült Államok elítélte a kenyai kettős terrortámadást, ugyanakkor még korainak tartja annak megítélést, hogy merényletek az al-Kaida terrorhálózat rovására írhatók-e. George Bush felajánlotta az Egyesült Államok segítségét a nyomozásban. Pénteken az amerikai szakértők már meg is érkeztek Kenyába. Az amerikai hírszerzés szerint a támadások sok szempontból az al-Kaida módszereire vallanak. A csoport tevékeny Kelet-Afrikában, ahol a jelentős ázsiai és arab kisebbség között jól elvegyülhetnek. A The Washington Post szerint al-Kaida taktikát változtatva "puha célpontokat" keres, s a kenyai lehet a második terrortámadása turisták ellen a harmadik világban a Bali szigetén elkövetett robbantásos merénylet után.