Az orosz egységek a béketerv szerint cselekednek Grúziában

2008.08.23. 13:17
Az orosz vezérkari főnök helyettese állítja, hogy a grúziai kivonulás a megállapodások szerint halad.

Az orosz alakulatok Grúziában a Franciaországgal megtárgyalt béketervvel teljes összhangban cselekednek, cáfolta szombaton Anatolij Nogovicin tábornok, az orosz vezérkari főnök helyettese azokat a nyugati vádakat, amelyek szerint a kivonulás nem a megállapodással összhangban zajlik.

Nogovicin, aki moszkvai sajtóértekezletén fejtette ki álláspontját, azt mondta, hogy "az orosz békefenntartó kontingens minden tevékenysége azokon az elveken nyugszik, amelyeket az orosz és a francia elnök írt alá".

A fekete-tengeri Poti grúz kikötővárosban az orosz erők akkor is járőrözni fognak, ha az kívül esik azon az ütközőövezeten, amelyről Moszkva jelezte, hogy alakulatai azon belül hajtják végre műveleteiket, tudatta a magas rangú katonatiszt. Az erre vonatkozó újságírói kérdésre azt válaszolta: "Ez a tevékenység le van fektetve Oroszország és Franciaország közös álláspontjában". "Talán üljünk a lövészárok mögött? Mi értelme lenne? Ők (a grúzok) Hummerekkel közlekednének, teherautóval szállítanák a lőszert, mi meg csak számlálnánk őket?" - kérdezte az újságíróktól a tájékoztató után.

Az orosz csapatok a hónap első harmadában vonultak be Grúzia területére, miután Tbiliszi kísérletet tett a Grúziától gyakorlatilag elszakadt dél-oszét terület katonai erővel való visszaszerzésére. A pár napig tartó katonai konfliktust tűzszünet és békemegállapodás zárta le. Oroszország bejelentette pénteken, hogy befejezte csapatainak kivonását Grúziából, de Tbiliszi szerint számos orosz katona maradt így is a kaukázusi országban, és tart fenn ellenőrzőpontokat mélyen Grúzia területén.

Péntek este, miután Moszkva szerint az orosz csapatok befejezték grúziai kivonulásukat, Nicolas Sarkozy, az Európai Unió elnökségét adó Franciaország köztársasági elnöke George Bush amerikai elnökkel telefonon folytatott megbeszélést, és mindketten annak a véleményüknek adtak kifejezést, hogy Oroszország "nem a megállapodásnak megfelelően cselekszik", és hogy "azonnal igazodnia kell az előírtakhoz".

Fekete-tengeri erőfitogtatás?

Az orosz hadsereg vezérkari főnökének helyettese megvádolta szombaton a NATO-t: ürügyként használja a humanitárius segélyek Grúziába szállítását ahhoz, hogy pótlólagos haditengerészeti erőket összpontosítson a Fekete-tengeren. Azon a spanyol és német fregatton kívül, amely augusztus 21-én érkezett a Fekete-tengerre, egy lengyel fregatt és az amerikai haditengerészet egy hajója is áthaladt a Boszporuszon. "Nem gondolom, hogy ez segít stabilizálni a térség helyzetét" - mondta Anatolij Nogovicin tábornok televízión is közvetített sajtóértekezletén.

A NATO bejelentette a minap, hogy rutinjellegű hadgyakorlatot kezdett csütörtökön a Fekete-tengeren amerikai, német, spanyol és lengyel hajók részvételével. Carmen Romero NATO-szóvivő hangsúlyozta, hogy régóta tervezett rutingyakorlatról van szó, amelynek "semmi köze az orosz-grúz konfliktushoz", a bejelentés azonban így is élénk tiltakozást váltott ki az orosz vezérkarból.

Grúzia gazdasága is károsodott

Grúzia pénzsegélyt kért az orosz invázió okozta károk felszámolásához a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), közölte a hét végén John Lipsky, az IMF vezérigazgatójának első helyettese.

A grúz hatóságok azt kérték a nemzetközi pénzügyi szervezettől, hogy küldjön ki a helyszínre egy szakértői csapatot, amely megvizsgálja a valutaalap pénzeszközeinek felhasználási lehetőségeit. "Szakértőink már ott vannak Tbilisziben, vagy holnap érnek oda" - mondta Lipsky pénteken.

Apadni látszik a külföldi beruházók Grúzia iránti érdeklődése a térségben kirobbant háború kezdete óta. Hitelminősítő intézetek felhívták arra a figyelmet, hogy Grúzia gazdasága a harcok pusztításain túlmenő tartós károkat szenvedhet a háború következtében, és meglehetősen kockázatosnak minősítették a kaukázusi országnak való hitelezést. Az IMF segélyprogramja előmozdíthatná a külföldi beruházók bizalmának helyreállítását.

A Világbank már csütörtökön jelezte, hogy szakértőket küld Grúziába, s a szakértői csapat megvitatja grúz illetékesekkel a Tbiliszinek nyújtott korábbi hitelek törlesztésének átütemezését.