További Külföld cikkek
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
Államtitok
A duma Szergej Jusenkov független képviselő, a jelenleg Londonban élő orosz nagyvállalkozó, Borisz Berezovszkij kezdeményezésére létrehozott Liberális Oroszország párt egyik vezetője javaslatára kérte fel adatközlésre az egészségügyi tárcát. Sevcsenko válasza értemében azonban a minisztérium nem adhat ki ilyen információkat, mivel az antiterrorista műveletek technikai részletei államtitoknak minősülnek.
Az orosz biztonsági szerveket számos kritika érte már októberben is azért, hogy nem közölték rögtön a túszokat ellátó orvosokkal, milyen mérgezésekre kell felkészülniük. A hivatalos nyilatkozatok szerint azonban ez nem befolyásolta a mentést, sőt a hatóságok burkoltan az egészségügyi intézményekre, illetve a túszok evakuációját végző illetékesekre hárították a felelősséget. Ezeken a területeken tárt fel hiányosságokat a liberális Jobboldali Erők Szövetsége által összehívott társadalmi vizsgálóbizottság is.
A túszok kiszabadítása után olyan feltételezések is felröppentek a nemzetközi sajtóban, hogy a kommandósok titokban előállított szert vagy vegyi fegyvernek minősülő anyagot vetettek be. Olyan orosz sajtóértesülések is napvilágot láttak, hogy személyesen Vlagyimir Putyin orosz elnök döntött arról több variáció közül, hogy milyen altatógázt használjanak a biztonsági szolgálatok kommandósai.
Az alperes Moszkva
A 650 túlélő, illetve a halottak hozzátartozói közül eddig 15-en fordultak bírósághoz fejenként 500 ezertől egymillió dollárig terjedő kártérítést követelve, mégpedig azon törvény alapján, amelyik kimondja az orosz régiók felelősségét a területükön elkövetett terrorcselekményekért. Az alperes jelen esetben Moszkva városa, amely már közölte, hogy nem tudna kifizetni több száz millió dollárt - a per megnyerése után ugyanis minden érintettnek járna a kártérítés.
Az önkormányzat szerint ez a kiadások jelentős visszafogását hozná magával, vagy adóemelésekkel kellene előteremteni ezeket az összegeket, ami az élet jelentős megdrágulását jelentené az amúgy sem olcsóságáról híres orosz fővárosban. A városháza ezért azt javasolja, hogy a túszdráma kárvallottjai Moszkva önkormányzata helyett inkább az orosz szövetségi kormányt pereljék be.