Világméretű összefogás Mozambikért
További Külföld cikkek
- Egy amerikai katona volt a Trump-hotel előtt felrobbant Tesla sofőrje
- Az FBI szerint egyedül volt a New Orleans-i merénylő
- Újabb hajmeresztő lépés Elon Musktól
- Kínai harci gépek és hadihajók tartottak járőrözést Tajvan körül
- Lépett a római kormány, kiszabadítanák az Iránban bebörtönzött olasz újságírót
A mentésben eddig a Dél-Afrikai Köztársaság vett részt legaktívabban |
Joaquim Chissano mozambiki elnök a napokban jelezte: a nemzetközi támogatás késik, csak kevés segítséget kapnak, azt is lassan, pedig országa képtelen egyedül megbirkózni a problémával. Az Unicef vezetője, Carol Bellamy is kijelentette: "Ha a világ kormányai segíteni akarnak, azt most kell megtenniük, nem holnap vagy holnapután".
Jelenleg a Limpopo- és a Save-folyó völgyében a legsúlyosabb a helyzet, de Mozambikban attól félnek, hogy a Zambezi mentén is hasonlókra számíthatnak, miután a Zimbabwe-Zambia határon megnyitották a Kariba tó zsilipjeit. Az ENSZ élelmezésügyi Programjának illetékese szerint a február végi Eline után most a Glória nevű ciklon fenyeget, ami még ugyan nem érte el az afrikai partokat, de feltehetően újabb esőzéseket okoz majd.
A mentésben eddig a Dél-Afrikai Köztársaság vett részt legaktívabban, helikopterei szerdán 900 embert mentettek ki. Időközben az Egyesült Államok is úgy döntött, a helyszínre küld 13 darab C-130-as repülőgépet segélyszállítmányokkal, 6 nehéz mentőhelikoptert, és 900 katonát. Az amerikai katonák egy részét egy kameruni mentőgyakorlatról vezénylik át.
A segítség |
Botswana: egymillió liter üzemanyag Dánia: segélyszállítmányok Franciaország: helikopterek, személyzet, segélyszállítmányok Malawi: két helikopter Portugália: segélyszállítmányok Dél-Afrika: helikopterek, személyzet, segélyszállítmányok Egyesült Királyság: két szállítógép, öt helikopter, személyzet, járművek, csónakok Egyesült Államok: 13 szállítógép, hat helikopter, 900 katona, segélyszállítmányok |
A WHO szerint azonban azok sincsenek biztonságban, akiket már kihoztak az elárasztott területekről. A chaquelane-i menekülttáborban 30 ezer ember zsúfolódott össze, és a szennyezett ivóvíz növeli a kolera-, malária-, vagy agyhártyagyulladás-járvány kitörésének valószínűségét. Kisgyerekek körében már hasmenéses tüneteket észleltek. Az egészségügyiek arra próbálják rávenni a menekülteket, hogy menjenek tovább a nagyvárosokba, ahol a segélyek könnyebben hozzáférhetők.
Mozambik máig nem heverte ki a 1992-ben véget ért 16 évig tartó polgárháborút, és ma is többmilliárdos külső adósságállománnyal kínlódik. Egy júniusi adósságcsökkentés után Nagy-Britannia most bejelentette, hogy teljesen elengedi a tartozás neki járó részét. Szakértők szerint Mozambik gazdasága összeomlik, ha a többi igénylő nem követi az Egyesült Királyság példáját. Szerintük a mostani katasztrófa után az adósság elengedése mellett sokmillió dollárnyi adományra is szükség lesz.