További Külföld cikkek
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
Felmentette tisztségéből a bangkoki magyar nagykövet közvetlen felettesét, László Bélát Somogyi Ferenc külügyminiszter pénteken, a Külügyminisztériumban lezárult vizsgálat nyomán - mondta Hajdu András, a minisztérium közigazgatási államtitkára pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.
Az elmaradt utasítás miatt menesztették
"A főosztályvezetőt felelősség terheli, mert a nagykövetet nem utasította arra, hogy szabadságát megszakítva, azonnal utazzon vissza állomáshelyére" - mondta az államtitkár. A területileg illetékes területi főosztályvezető annak ellenére sem utasította a szökőár sújtotta térségbe való visszautazásra a nagykövetet, hogy konzultáltak egymással - mondta Hajdu András hozzátéve, hogy a főosztályvezető erről nem tájékoztatta felettesét.Az államtitkár szerint helyesen járt el a kormány
"A külügyminiszter ezt olyan súlyú hibának tekinti, ami indokolttá teszi a főosztályvezető mai nappal történő felmentését e megbízatása alól" - közölte, hozzáfűzve, hogy a döntéssel a miniszterelnök is egyetértett. Hajdu közölte : a külügyminiszter által szerdán indított vizsgálat pénteken lezárult, és eredménye megerősítette, hogy a miniszterelnök és a külügyminiszter helyesen járt el akkor, amikor kezdeményezte Vándor János thaiföldi magyar nagykövet visszarendelését és felmentését.Hajdu András elmondta: a miniszter kedden adott utasítást a válság tapasztalatainak levonására, és ennek során vált világossá, hogy Vándor János, nem tért vissza állomáshelyére. Arra a felvetésre, hogy a nagykövet többször felajánlotta a visszatérését, Hajdu András azt mondta: erről nincs tudomása. A nagykövet távollétét és a minisztériumi információáramlást firtató újságírói kérdésekre Hajdu András hozzátette: a minisztériumban tartott válságértekezleten a nagykövet távolléte nem vetődött fel, és arról, hogy Vándor János ezen időszak alatt többször is járt a minisztériumban, a főosztályvezető nem tájékoztatta felettesét.
Mint mondta, a katasztrófa idején a nagykövetség úgynevezett konzuli segítséget nyújtott (úti okmányok pótlása, pénzügyi segély), ami nem igényelte a nagykövet jelenlétét. Arra a kérdésre, hogy ha nem volt szükséges a nagykövet jelenléte, miért vonják őt felelősségre, Hajdu András közölte: ilyen helyzetben a nagykövetnek akkor is állomáshelyén kell tartózkodnia, ha nincs szükség a jelenlétére. Takács László, a konzuli válságstáb vezetője elmondta: tudta, hogy Vándor János itthon van, de nem gondolta, hogy tájékoztatnia kellene felettesét.
Hajdu András közölte: a vizsgálat azt is megállapította, hogy Magyarország Kuala Lumpur-i nagykövete ugyancsak itthon tartózkodott szabadságon. Tekintettel azonban arra, hogy Malajziában magyar állampolgárok nem voltak érintettek a természeti csapásban, az ő visszautazása nem vált szükségessé - fűzte hozzá. Magyarország malajziai nagykövete Tóth Tamás, a Külügyminisztérium korábbi szóvivője.
Kiss Péter már reggel tudta?
A kancelláriaminiszter egy pénteki reggeli nyilatkozatában nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a thaiföldi magyar nagykövet főnökeit is felelősségre vonják azért, mert a diplomata a természeti katasztrófa után nem tért azonnal vissza állomáshelyére. Vándor János csak másfél héttel a szökőár után tért vissza munkahelyére. Emiatt a kormányfő már kezdeményezte, hogy a külügyminiszter hívja őt vissza állomáshelyéről és mentse fel.Bővebben > > >Vizsgálat a külügyben
Vándor János
"Morális kérdés"
Kiss morális kérdésnek nevezte, hogy egy nagykövet szakítsa meg szabadságát és térjen vissza állomáshelyére, ha ilyen nagy katasztrófa történik, és magyarok is vannak a térségben. "Ilyen nagy dráma esetében nem lehet nem a helyszínen lenni annak, akinek ez az állomáshelye, még akkor is, hogy ha formálisan a szabadságát töltötte" - fogalmazott. Bővebben > > >Kiss szerint a kint lévő munkatársak rendben dolgoztak, viszont "a nagykövet az ország arcát jelenti", az emberek aggódtak, hogy mi van a magyarokkal, tehát "akinek ott van dolga, ott a helye".