Pinochet megkínzottjai döntenek a diktátor temetéséről
További Külföld cikkek
- A Hamász videót tett közzé két életben lévő izraeli túszról
- Egyre csak növekszik a halálos áldozatok száma az USA-t sújtó viharok miatt
- Egy katolikus nő is bekerült a szíriai átmeneti kormányba
- Őrizetbe vették azt a férfit, aki üveggel dobott meg egy magyar fiatalt Kolozsváron
- Robbanó szexjátékok és kozmetikumok érkeztek Oroszország felől az Európai Unióba
Augusto Pinochet búcsúztatása nem állami ceremónia keretében zajlik, s nemzeti gyászt sem hirdetnek, közölte Lagos Weber kormányfőtitkár. A katonai intézményeken félárbocra engedik a nemzeti zászlót.
Michelle Bachelet, Chile elnöke nehéz döntés előtt állt, miután apját annak idején Pinochet fogdmegjei kínozták halálra, s magát Bachelet asszonyt is gyötörték a kínzóközpontul szolgáló santiagói Villa Grimaldiban.
A többség az állami ceremónia ellen van
Pinochetnek, mint volt államfőnek a protokoll szerint állami temetés járt volna. Egy vasárnapi felmérés szerint a chileiek kis többsége, 57 százalék ellene van annak, hogy állami ceremóniát tartsanak.
A néhai diktátor megítélése ellentmondásos Chilében. Miközben csaknem kétezer híve a santiagói katonai kórház előtt sírva énekelte a nemzeti himnuszt, ennél jóval nagyobb tömeg ünnepelte a volt zsarnok halálát a városközponthoz közeli Italia téren, ahol rendszerint a sportdiadalokat is megünneplik a fővárosiak. A téren az emberek az autók dudáját nyomták megállás nélkül, vidám dalokat énekeltek, táncoltak és éljeneztek.
Pinochet uralma alatt több mint háromezren vesztették életüket a politikai erőszak következtében, sokukat a titkosrendőrség kínzott halálra. Összesen 28 ezer embert kínoztak meg, több százezren elmenekültek az országból. Hívei azzal érvelnek, hogy Pinochet megmentette Chilét a marxizmustól, s rendbe tette a dél-amerikai ország gazdaságát.
Thatcher asszony szomorú

Harcostársak
"Mélységes szomorúsággal" értesült Augusto Pinochet egykori chilei államfő haláláról Margaret Thatcher. A 81 éves volt konzervatív brit miniszterelnök szóvivője vasárnap este a BBC-nek azt mondta: Thatcher bárónő nem ad ki hivatalos közleményt a haláleset ügyében, de "mélységes együttérzéséről" fogja biztosítani Pinochet családját.
A 91 éves korában vasárnap elhunyt néhai chilei diktátor Nagy-Britannia pártjára állt, amikor Argentína 1982 tavaszán katonai rajtaütéssel elfoglalta a brit korona fennhatósága alá tartozó dél-atlanti Falkand-szigeteket.
A brit hadsereg 75 napos, véres háború árán szerezte vissza a szigetcsoportot; a negyed századdal ezelőtti brit-argentin háborúnak csaknem pontosan ezer halottja volt, és mai pénzben számolva 30 milliárd dollárba került.
A Pinochet-rezsim Londont támogató álláspontja miatt - amelynek elismeréseként a Thatcher-kormány feloldotta a Chilére korábban kirótt fegyverszállítási tilalmat - Argentína annak idején kis híján Chilével is fegyveres konfliktusba keveredett.
Demonstratív teázások
Pinochet az elmúlt évtizedben többször megfordult Nagy-Britanniában, ám amikor 1998 októberében gyógykezelés céljából ismét Londonba utazott, a brit hatóságok őrizetbe vették. Ennek alapját a spanyol kormány kiadatási kérelme adta; Madrid a chilei katonai diktatúra idején meghalt spanyol állampolgárok ügyében akarta törvény elé idézni Pinochetet.
Az akkor már nagybeteg egykori diktátort a brit hatóságok csaknem másfél évig házi őrizet alatt tartották, mígnem Jack Straw akkori belügyminiszter úgy döntött, hogy a volt chilei államfő egészségi állapota nem teszi lehetővé felelősségre vonását.
Kényszerű nagy-britanniai tartózkodása idején azonban Margaret Thatcher - aki 1979-1990 között volt a Downing Street-i miniszterelnöki rezidencia lakója - többször demonstratív módon felkereste egykori szövetségesét egy teára, és nyilvánosan szorgalmazta szabadon bocsátását.