További Külföld cikkek
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Inkább atombombát vetnék be - mondta Nixon tárgyilagos hangon. - Szerintem az egy kicsit sok lenne - válaszolta Kissinger óvatosan. - Egy atombomba, az zavar téged? - kérdezte Nixon. Majd élesen hozzátette: - Szeretném, ha nagyban gondolkoznál.
A következő hónapban az elnök a háború legnagyobb mértékű kiterjesztése mellett döntött.
Tizedeljük meg azt az istenverte helyet
A Time magazinnak 1985-ban adott interjúban elismerte, hogy számításba vette a "nukleáris lehetőség használatát." Hozzátette: lemondott a gátak bombázásáról is, mert a gátak lerombolása 1 millió ember halálát okozta volna. Ezért vetette el az atombomba használatát is, mert az atombombával sem katonai célpontokat támadtak volna. Ám az 1972-es felvételek szerint Nixon akkor kevésbé volt emberbarát. Belpolitikai tanácsadójának, Charles Colsonnak azt mondta Észak-Vietnamról: Meg akarjuk tizedelni azt az istenverte helyet. Észak-Vietnam újra helyzete újra rendeződik. Ideje, hogy megtegyük azt, amit már régen meg kellett volna tenni.
|
A felvételek szerint Kissinger 1971-es titkos pekingi látogatása során tulajdonképpen elismerte Kína területi igényét Tajvanra. Elismerte az akkori kínai miniszterelnöknek, Zhou Enlainak, hogy ha Kína nem avatkozik be a koreai háborúba, akkor Tajvan valószínűleg Kína része lenne. Hozzátette, hogy hosszútávon Washington nem állna ennek útjába, de ne sürgessék az Egyesült Államokat, hogy ezt hivatalosan is kijelentse. A szalagok szerint Nixon arra kérte Kissingert, hogy ameddig lehetséges, titkolja, hogy Amerika kész abbahagyni Tajvan támogatását. Ugyanakkor arra is kérte Kissingert, hogy hangsúlyozza az amerikai kivonulás esetén a térségben újjáéledő japán katonai fenyegetést. Kissinger emlékirataiban viszont azt írja, hogy Tajvanról alig esett szó az 1971-es látogatásán.
A Watergate-ről
Az archívum mintegy 1700 órányi felvételt hozott nyilvánosságra a Nixon-érából származó mintegy 3700 órányi felvételből. A most nyilvánosságra hozott anyagok nagyrészt 1972 első hat hónapjából származnak, és felölelik az áttörést jelentő kínai látogatástól a Watergate-ügy kirobbanásának első napjaiig tartó időszakot. A Watergate-üggyel kapcsolatos szalagok közül már korábban is sokat nyilvánosságra hoztak, ám az új anyagok között van olyan is, amelyekről eddig csak kivonatok készültek. Most az érdeklődök saját felvételeket is készíthettek az anyagokról. Többek között az elhíresült 181/2 rész szövege is hallható, amiből kiderül, hogy az elnök érintett volt abban, hogy a CIA megpróbálta félrevezetni az FBI nyomozását a Watergate irodaházba történt betörés kapcsán.