Orosz bombázók portyáznak Izland felett
Péntekre virradó éjjel egy orosz repülőgép behatolt Izland légterébe, erősen megközelítve a szigetország keleti partjait, majd dél felé fordulva eltávozott - jelentette az izlandi RÚV rádióállomás.
Komolyan veszik
A reykjavíki külügyminisztérium "nagyon komolynak" tekinti az esetet, és azon fáradozik, hogy mielőbb tisztázza az esemény hátterét - közölte a rádió szombaton. A norvég hadsereg eközben arról számolt be, hogy az orosz légierő átfogó manővereket hajtott végre pénteken az Atlanti-óceán északi térségében.
Az izlandi külügyminisztérium szóvivője szombaton elmondta, hogy a térségben augusztus 14. óta zajló hadgyakorlatok során orosz hadászati bombázógépek eddig már háromszor sértették meg Izland és ezzel a NATO légterét. A legutóbbi ezek közül pénteken délután történt. A norvég és a brit légierő gépei minden alkalommal a levegőbe emelkedtek, s mindaddig kísérték az orosz bombázókat, amíg azok el nem hagyták az izlandi légteret.
Tu-160 is volt
Izland a szokásoknak megfelelően felvilágosítást kért Moszkvától az incidensek körülményeiről. Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken jelentette be, hogy aznap 0 órától kezdve az orosz légierő hadászati bombázógépei ismét megkezdték rendszeres repüléseiket a nemzetközi légtérben.
Az orosz hadászati légierő hadgyakorlatot tartott az Atlanti-, a Csendes-, az Északi Jeges és a Fekete-tenger térségében - közölte szombaton Pavel Androszov vezérőrnagy, az orosz hadászati légierő parancsnoka. Hozzátette, hogy a manőverek során Tu-160, Tu-95MSZ, Tu-22M3, és Il-78 típusú repülőgépek 50 felszállást hajtottak végre, s összesen több mint 400 órán át tartózkodtak a levegőben. Ezalatt a NATO 21 vadászgépe több mint 5 órán át kísérte az orosz repülőket. A hadgyakorlaton részt vett egy korai előrejelzést szolgáló, rádiólokátorokkal felszerelt A-50 típusú gép és több Szu-27 típusú vadászgép is. Az orosz hadászati repülőgépek közül több egység 13 órán át tartózkodott a levegőben. A vezérőrnagy szerint az ilyen hadgyakorlatok alapvető szerepet játszanak a hadászati bombázók személyzetének kiképzésében.