További Külföld cikkek
- Helybenhagyták a Donald Trump elleni szexuális zaklatással kapcsolatos ítéletet
- Egyre jobban terjed a madárinfluenza, újabb országban mutatták ki a vírust
- Halálos tűzeset volt egy görögországi szállodában
- Akkora viharra számítanak, hogy inkább lemondták Európa világhírű újévi utcabálját
- Kiskorú lányokat tarthatott rabszolgaságban egy Németországban élő iraki házaspár
Az Egyesült Államok alkotmánya világos határvonalat húz a törvényhozói és a végrehajtói hatalom között, azaz az európai gyakorlattal szemben a kormányt nem a törvényhozás többségi frakciója adja, hanem a törvényhozás beleegyezésével az elnök nevezi ki. Így a kabinet tulajdonképpen az elnök szűk tanácsadói csapatának tekinthető. A frissen megválasztott elnököt majd csak január 20-án iktatják be, így több mint két hónapja van a választás után a kormány létrehozására.
Obama ragaszkodott ahhoz az egész kampány alatt, hogy ne áruljon el neveket. Ugyanakkor esélyesek azért vannak, a legfontosabb pozíciókra egy kézen megszámlálható jelöltet tippelnek az amerikai belpolitika ismerői.
A kormányzati emberek közül a legfontosabb szerepe a kabinetfőnöknek van - a háttérbe húzódó szürke eminenciások irányítják a tényleges munkát, határozzák meg a cselekvési programot, teremtik meg a törvényhozási hátterét az elnöki terveknek. Demokrata párti források azt súgták több újságírónak is, hogy Obama kiszemeltje erre a fontos posztra Rahm Emanuel. Rahm egyszerre kötődik a Clinton-korszakhoz és Obama hátországához, Chicagohoz is. A 48 éves alsóházi képviselő már Bill Clinton 1992-es kampányán is dolgozott, majd évekig a volt elnök tanácsadója volt. Jelenleg ő az egyik legbefolyásosabb demokrata képviselő, 2006-ban ő irányította a párt kongresszusi kampányát, amely fényes győzelemmel zárult. Ráadásul Chicago képviselője, így jól ismeri a várost a felsőházban képviselő Obamát.
A posztra ugyanakkor esélye lehet Obama mostani kabinetfőnökének, az egész kampányt irányító David Plouffe-nak is. Plouffe egész életében demokrata kampányokat tervezett, és jelöltjei általában győztek, ráadásul szintén chicagoi, és nem csak régi munkatársa, hanem barátja is az új elnöknek.
A kormány átalakításán már augusztus óta dolgozik egy másik nagy esélyes: John Podesta. Ő Clinton kabinetfőnöke volt, és Obama őt bízta meg, hogy győzelme esetére készítse elő az első kormányzati teendőket.
A gazdasági válság miatt különösen felértékelődött az új pénzügyminiszter személye. Itt is sokan tippelnek Clinton valamelyik volt miniszterének felbukkanására: Larry Summers és Robert Rubin reaktiválását sejtetik az amerikai lapok, mindkettőjük minisztersége alatt dinamikusan erősödött az amerikai gazdaság. Szintén esélyesnek számít Timothy Geithner, a Federal Reserve Bank of New York elnöke (ez az egyik legfontosabb állami pénzintézet Amerikában). Állítólag Obama szívesen meggyőzné Amerika leggazdagabb emberét, Warren Buffetet is, hogy vállalja el a posztot, ha már olyan lelkesen mögé állt a kampányban az omahai bölcsnek is nevezett befektetési guru.
A külügyminiszteri posztra van talán a legtöbb nagy esélyes. Lehetséges jelölt Richard Holbrooke, aki Clinton idején külügyminiszter-helyettesként összekalapálta a daytoni békét. Ha ő lesz a befutó, akkor Magyarországra biztos nagyon figyelnek majd Washingtonban, hiszen Holbrooke-nak magyar felesége van, és évente jár Budapestre, személyesen ismeri a magyar politikai elitet. Felmerült John Kerry is, aki 2004-ben bukta el az elnökválasztást. Mellettük Chuck Hagel republikánus szenátor és Sam Nunn demokrata szenátor is esélyes lehet. Az sem kizárt, hogy Obama Colin Powellnek adja a posztot, aki Bush első kormányában már volt külügyminiszter, majd csalódva az elnökben és pártjában Obama mellé állt a mostani kampány hajrájában. Ő volt egyébként az első fekete külügyminisztere az USA-nak.
Szinte biztosra veszik az amerikai lapok, hogy Robert Gates megtarthatja a hadügyminiszteri posztot, mert azt a demokraták is elismerik, hogy hatékonyan kezdte elrendezni a brutálisan elfajult iraki konfliktust. Ugyanakkor Obama fő katonai tanácsadója, Richard Danzig, a haditengerészet egykori irányítója is esélyes lehet.