Az elnök emberei

2008.11.05. 08:54
Obama ugyan egyetlen nevet sem árult el lehetséges kormányából, de azért egy kézen meg lehet számolni a kulcspozíciók esélyeseit. A magyar asszonyt választó Richard Holbrooke az egyik nagy esélyes a külügyek irányítására. Obama megígérte, hogy lesz republikánus minisztere is, valószínűleg Robert Gates jelenlegi védelmi miniszterre gondolt.

Az Egyesült Államok alkotmánya világos határvonalat húz a törvényhozói és a végrehajtói hatalom között, azaz az európai gyakorlattal szemben a kormányt nem a törvényhozás többségi frakciója adja, hanem a törvényhozás beleegyezésével az elnök nevezi ki. Így a kabinet tulajdonképpen az elnök szűk tanácsadói csapatának tekinthető. A frissen megválasztott elnököt majd csak január 20-án iktatják be, így több mint két hónapja van a választás után a kormány létrehozására.

Obama annyit ígért, hogy republikánusoknak is szán miniszteri széket.

Obama ragaszkodott ahhoz az egész kampány alatt, hogy ne áruljon el neveket. Ugyanakkor esélyesek azért vannak, a legfontosabb pozíciókra egy kézen megszámlálható jelöltet tippelnek az amerikai belpolitika ismerői.

A kormányzati emberek közül a legfontosabb szerepe a kabinetfőnöknek van - a háttérbe húzódó szürke eminenciások irányítják a tényleges munkát, határozzák meg a cselekvési programot, teremtik meg a törvényhozási hátterét az elnöki terveknek. Demokrata párti források azt súgták több újságírónak is, hogy Obama kiszemeltje erre a fontos posztra Rahm Emanuel. Rahm egyszerre kötődik a Clinton-korszakhoz és Obama hátországához, Chicagohoz is. A 48 éves alsóházi képviselő már Bill Clinton 1992-es kampányán is dolgozott, majd évekig a volt elnök tanácsadója volt. Jelenleg ő az egyik legbefolyásosabb demokrata képviselő, 2006-ban ő irányította a párt kongresszusi kampányát, amely fényes győzelemmel zárult. Ráadásul Chicago képviselője, így jól ismeri a várost a felsőházban képviselő Obamát.

Rahm egyszerre kötődik a Clinton-korszakhoz és Obama hátországához

A posztra ugyanakkor esélye lehet Obama mostani kabinetfőnökének, az egész kampányt irányító David Plouffe-nak is. Plouffe egész életében demokrata kampányokat tervezett, és jelöltjei általában győztek, ráadásul szintén chicagoi, és nem csak régi munkatársa, hanem barátja is az új elnöknek.

Plouffe egész életében demokrata kampányokat tervezett

A kormány átalakításán már augusztus óta dolgozik egy másik nagy esélyes: John Podesta. Ő Clinton kabinetfőnöke volt, és Obama őt bízta meg, hogy győzelme esetére készítse elő az első kormányzati teendőket.

Podesta és Clinton

A gazdasági válság miatt különösen felértékelődött az új pénzügyminiszter személye. Itt is sokan tippelnek Clinton valamelyik volt miniszterének felbukkanására: Larry Summers és Robert Rubin reaktiválását sejtetik az amerikai lapok, mindkettőjük minisztersége alatt dinamikusan erősödött az amerikai gazdaság. Szintén esélyesnek számít Timothy Geithner, a Federal Reserve Bank of New York elnöke (ez az egyik legfontosabb állami pénzintézet Amerikában). Állítólag Obama szívesen meggyőzné Amerika leggazdagabb emberét, Warren Buffetet is, hogy vállalja el a posztot, ha már olyan lelkesen mögé állt a kampányban az omahai bölcsnek is nevezett befektetési guru.

Holbrooke-nak magyar felesége van és évente jár Budapestre

A külügyminiszteri posztra van talán a legtöbb nagy esélyes. Lehetséges jelölt Richard Holbrooke, aki Clinton idején külügyminiszter-helyettesként összekalapálta a daytoni békét. Ha ő lesz a befutó, akkor Magyarországra biztos nagyon figyelnek majd Washingtonban, hiszen Holbrooke-nak magyar felesége van, és évente jár Budapestre, személyesen ismeri a magyar politikai elitet. Felmerült John Kerry is, aki 2004-ben bukta el az elnökválasztást. Mellettük Chuck Hagel republikánus szenátor és Sam Nunn demokrata szenátor is esélyes lehet. Az sem kizárt, hogy Obama Colin Powellnek adja a posztot, aki Bush első kormányában már volt külügyminiszter, majd csalódva az elnökben és pártjában Obama mellé állt a mostani kampány hajrájában. Ő volt egyébként az első fekete külügyminisztere az USA-nak.

Robert Gates

Szinte biztosra veszik az amerikai lapok, hogy Robert Gates megtarthatja a hadügyminiszteri posztot, mert azt a demokraták is elismerik, hogy hatékonyan kezdte elrendezni a brutálisan elfajult iraki konfliktust. Ugyanakkor Obama fő katonai tanácsadója, Richard Danzig, a haditengerészet egykori irányítója is esélyes lehet.