Nem tudnak kormányt alakítani az olaszok

2008.02.04. 21:38
Az ideiglenes kormány megalakítása nem kapott elég támogatást, így valószínűleg előrehozott választások lesznek. A szenátusi elnök a választási reformot pártolná, amivel stabilabbá lehetne tenni az amúgy átlagosan egy évig hivatalban lévő kormányokat, a jobboldal azonban az ideiglenes kormányt időveszteségnek tartja.

Nem tudott elég támogatást szerezni egy ideiglenes kormány megalakításához az olasz szenátus elnöke, így a választások előre hozatala várható. A kudarcról maga a szenátusi elnök, Franco Marini közölte hétfőn este.

"Nem tudtam jelentékeny többséget szerezni a választási reformhoz" - mondta azután, hogy beszámolt erőfeszítéseiről Giorgio Napolitano köztársági elnöknek. Most az elnökön áll, hogy kiírja az előre hozott választásokat, ami elkerülhetetlennek látszik. A két év után megismételt választások időpontja április lehet.

Az ideiglenes kormánynak az lett volna a feladata, hogy megreformálja a választási szabályokat, és ezzel stabilizálja a nehezen kormányozható országot. A kellő támogatás megszerzésére Marini négy napot szánt, de utoljára hagyott konzultációs partnere ezt elutasította.

Az olasz jobboldal vezére, Silvio Berlusconi szerint a választások előre hozatala a legjobb megoldás a kormányválságra, ezért nem támogatja ideiglenes kabinet kinevezését.

"Meggyőződésünk szerint a legjobb megoldás a súlyos válságra az, ha választások útján legitim kormányt adunk Olaszországnak, olyat, amely azonnal működőképes... az ideiglenes kormány haszontalan és káros időveszteség lenne" - mondta újságíróknak, amikor hétfőn távozott Franco Marinitől.

Olaszországban az elmúlt hat évtizedben átlagosan csak egy évig tartottak ki a kormányok. Az előző miniszterelnök, a balközép koalíció élén álló Romano Prodi kevesebb, mint két évet töltött ki a rá váró ötből.

A reformot pártoló egyik vezető olasz gyáriparos, Luca Cordero di Montezelmo szerint véget kell vetni a kormányozhatatlanságnak, mert a gazdaság csak úgy tudja garantálni a növekedést. "Lassabban növekszünk, mint bármely más európai ország" - érvelt.

A jobboldal azonban a közvélemény-kutatásokban kimutatott előnyében bízva mielőbb választást akar, és úgy véli, hogy a reform várhat. A jelenlegi választási törvény "jó eredményeket szült" - mondta Berlusconi volt miniszterelnök. A L’Espresso hetilap pénteken közzétett legfrissebb felmérése szerint a jobboldal jelenleg 16 százalékponttal - 58:42 arányban - vezet a baloldal előtt.

Napolitano elnök egyelőre nem nyilatkozott a szándékairól, csak megköszönte Marini erőfeszítéseit.