További Külföld cikkek
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
- Szijjártó Péter: Végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
Vlagyimir Putyin orosz elnök Belátta, hogy tarthatatlan a helyzet |
A tengerészet nem tud hajókra, fegyverekre, kiképzésre és fenntartásra sokat költeni, a tisztek fizetésének biztosítása is sokszor gondot jelent. A meglévő hajók nem a világ óceánjait járják, hanem kikötőkben rozsdáznak vagy roncstelepeken kötnek ki. Egy orosz hivatalos jelentés szerint tíz év alatt csaknem ezer hajóval csökkent az orosz tengeri flotta. Ha a költségvetést nem növelik, akkor 2016-ra csak hatvan hajója marad az orosz haditengerészetnek - húzta meg a vészharangot múlt hónapban Vlagyimir Kurojedov admirális.
A haditengerészetnél prioritást élvező atom-tengeralattjárók flottája is megérezte a szűkös időket: az elmúlt 10 évben a cirkálók száma kétharmadával csökkent. A rakétát hordozó atom-tengeralattjárók száma is hasonlóképpen csökkent: az 1990-ben létező 62-ről 18-ra. John Downing hajószakértő szerint a 18 közül sok használhatatlan, flottánként csupán egy tengeralattjárót tudnak őrjárathoz állandóan használni. A kiöregedő tengeralattjárókat nem tudják újakkal pótolni, a régiek élettartamát pedig a végtelenségig kitolni képtelenség.
Ez elsüllyedt Kurszk legénysége A tisztek fizetésének biztosítása is sokszor gondot jelent |
Oroszország tengerészeinek napján, július 30-án, Putyin elnök büszkén mondta: "A haditengerészet mindig az erős orosz állam szimbóluma és védelmének oszlopa volt, és az is maradt." A tervek szerint a Kuznyecov admirális repülőgép-anyahajót a Földközi-tengerre küldik még az év vége előtt, a szíriai és vietnámi orosz tengeri haditámaszpontokon lévő hajókat pedig felújítják.
Kikapcsolták az áramot a parton pihenő tengeralattjárón
Az orosz haditengerészet dicsfénye annál kopottabb. Egy híressé vált incidensben négy újonc vesztette életét gyomorfertőzéshez kapcsolódó alultápláltság miatt. 1995-ben egy atom-tengeralattjáró közel volt a totális katasztrófához, mikor kifizetetlen számlák miatt a helyi áramszolgáltató megszüntette a szolgáltatást, a tengeralattjáró hűtőberendezése pedig nem működött.
Egy újonc a közelmúltban életfontosságú kábeleket lopott el egy tengeralattjáróról, és azokat a feketepiacon adta el, 1998-ban egy 19 éves ámokfutó nyolc tengerésztársát ölte meg, és a tengeralattjáró felrobbantásával is fenyegetőzött.
A szigorú szovjet tengerészeti iskolában képzett tisztek akkor mutatták meg, hogy milyen nagyon kell a pénz, mikor bankoknak azt ajánlották: elnevezik intézményükről a félig kész tengeralattjárókat, ha azok finanszírozzák a hadieszközök befejezését.
Az államfő, Putyin is tudja, hogy Oroszország egész védelmi rendszerét át kell gondolni. A jelenlegi honvédelmi miniszter, Igor Szergejev marsall, napjai meg vannak számlálva, hogy szeptember végén legnagyobb bírálója, Anatolij Kvasnyin vezérkari főnök lesz utódja vagy a civil Ilja Klebanov miniszterelnök-helyettes az már talán részletkérdés. Az államfő 2015-ig tartó fejlesztési tervet szeretne kidolgozni, mely a konkrét gazdasági valóságokon alapulna. A katonaság újjászervezése következtében 1,2 millióról 900 ezerre csökkentenék a hadsereg létszámát, a légi és földi rakétarendszerek egy irányítás alá kerülnének, átgondolnák a főbb fejlesztési területeket.