Freongáztól halt meg a tengeralattjáró húsz legénye

2008.11.09. 10:51
Egy egy hónapja tesztelt tengeralattjáró szenvedett balesetet a Japán tengeren. A tengeralattjáró első merülése húsz halálos áldozatot követelt, az atommeghajtású hajó orra szenvedett károkat, a nukleáris reaktor megúszta. A hivatalos verzió szerint a freonnal működő hűtőrendszer kelt önálló életre, az elszabadult gáz okozta az áldozatok fulladásos halálát.

Balesetet szenvedett egy, a Japán tengeren hajózó atommeghajtású orosz tengeralattjáró. A balesetben legalább 20 ember vesztette életét. A fedélzeten tartózkodó 208 ember közül 6 tengerész és 14 polgári munkás halt meg (utóbbiak a 81 karbantartó közül kerültek ki), tudta meg a CNN. 22 ember megsebesült, őket, egy romboló evakuálta a tengeralattjáróról, és juttatta el Vlagyivosztok kikötőjének kórházába.

A nukleáris reaktor a hivatalos verzió szerint normálisan működött, és a fedélzeten sem észleltek sugárzást. A baleset akkor következett be, amikor a hajó tűzoltó rendszere megmagyarázhatatlan módon aktiválta magát. Hogy a rendszer mitől lépett váratlanul akcióba, az egyelőre tisztázatlan. Mindenestre a hűtőrendszer freongázzal működött, így annak belégzésétől vesztették életüket a matrózok és szerelők, akik szerencsétlenül jártak a Távol-Keleten. A kapitány szerint a hajó két, az orr közelében lévő szektora szenvedett károkat, a nukleáris reaktor azonban sértetlenül megúszta. A tengeralattjáró egyébként önerejéből (egy orosz mentőhajó felügyelete mellett) partot ért.

Bár a tengeralattjárót nem azonosították a hivatalos források, sajtóinformációk szerint az Amúr Hajógyárban építették meg, és Nerpa névre keresztelték. A CNN arról számolt be, hogy tesztelése a múlt hónapban kezdődött, és először a múlt héten merült. A Nerpa egyébként egy Akula II osztályú támadó tengeralattjáró volt, és 1991-ben startolt, ám működését évekre felfüggesztették forráshiány miatt. Az atom-tengeralattjárót (egy másikkal együtt) az indiai haditengerészet készült éppen lízingelni mintegy 2 milliárd dollárért, majd a bérlés lejártával végleg megvenni.

Mindenesetre ez volt az orosz haditengerészet legsúlyosabb balesete, mióta 2000-ben a nukleáris töltetű torpedók berobbanása miatt elsüllyedt a Barent tengeren hajózó, szintén atommeghajtású Kurszk tengeralattjáró, és odaveszett teljes, 118 fős legénysége. Az ilyen incidensek annak ellenére rendszeresek, hogy Vlagyimir Putyin elnökségének nyolc éve alatt erőteljesen növelte katonai kiadásait. Az orosz erők kibontakozását erősen gátolja az elaggott katonai infrastruktúra, az elöregedő fegyverállomány, illetve a korrupció és a hozzá nem értés.