További Külföld cikkek
-
Ez lenne a jel, hogy puccs készül Vlagyimir Putyin ellen?
- Kiégés miatt lemond Nyugat-Ausztrália vezetője
- Bejelentette a kormányfő: előrehozott parlamenti választásokat tartanak Spanyolországban
- Észak-Korea rakétakilövésre készül, riadókészültséget rendeltek el Japánban
- Elsüllyedt egy turistahajó Olaszországban, többen meghaltak
![]() |
Forrás: CIA |
Az iszlámista mozgolódások táplálhatják a csecsen konfrontációt
Oroszország, mint a térség ,,rendfenntartó hatalma", aligha kerülheti el a konfrontációt. A föderáció joggal tarthat attól is, hogy az iszlámista mozgolódások orosz területre is átterjednek, de legalábbis megnehezítik a ,,rendteremtést" Csecsenföldön és környékén. Hírszerzési források szerint tavasszal várható is, hogy háromezer iszlámista fegyveres támadja meg Üzbegisztánt, Tadzsikisztánt és Kirgizsztánt.
Oroszország aligha bírna el még egy gerillaháborút
Oroszország azonban nem biztos, hogy fel van készülve egy ilyen háborúra. A vidék hegyes-völgyes, gerillaháborúra kiválóan alkalmas, nehézfegyvereket pedig nemigen lehet bevetni. A helyzet hasonló lenne ahhoz, amivel Afganisztánban, illetve a csecsen délvidéken találta magát szembe az orosz hadsereg. Ráadásul a BND szerint az iszlámista fegyveresek korszerűsítik is fegyvertárukat: mobiltelefonokat, modern fegyvereket vásárolnak.
![]() |
|
Kik azok az iszlámisták, és mit akarnak?
A közép-ázsia iszlám szélsőségesek célja feltehetően egy iszlám kalifátus létrehozása a térségben, az afganisztáni tálibokkal összefogva. A csoportok szoros kapcsolatban állnak a tálibokkal, de könnyen lehet, hogy magával Oszama bin Ladennel, a hírhedt terroristával is, akire a fél világ vadászik. A fegyveresek kiképzőtáborokat tartanak fenn Afganisztánban, és többük menedéket is kapott ebben az országban, amikor másutt forró lett a lábuk alatt a talaj.
Szervezetek egész hálózatáról van szó, az orosz köztársaságoktól Pakisztánon át egészen Kínáig. Fontos bevételi forrásuk a kábítószer termelése és kereskedelme - Afganisztán a világ második legnagyobb ópiumtermelője. Könnyen lehet, hogy a szervezetek északra húzódásának az az oka, hogy a szárazság miatt megcsappant a kábítószerből származó jövedelem. A volt szovjet államok gazdasági nehézségei pedig jó táptalajt jelentenek a fundamentalisták számára.