Magas részvétel az oroszországi választáson
További Külföld cikkek
- A patriarchális elnyomás után jöhet a barátság forradalma és a női egyenjogúság Észak-Szíriában
- Több mint tizennyolcezer terrorakciót hajtottak végre Izrael ellen 2024-ben
- A burgenlandi bíróság szerint sincs rendben az ágfalvi határzár, az alkotmánybírósághoz kerül az ügy
- A Legfelsőbb Bírósághoz fordult a TikTok, még mindig harcolnak a betiltás ellen
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
Moszkvában – s ezzel Oroszország legnyugatibb időzónájában – helyi idő szerint vasárnap reggel 8.00-kor, közép-európai idő szerint 6 órakor megnyíltak a parlamenti választás szavazóhelyisége. Az orosz Távol-Keleten ekkor már kilenc órája szavazhattak az állampolgárok. Az ország több mint 96 ezer szavazókörzetében összesen közel 110 millió állampolgár szavazhat az állami duma, vagyis az alsóház 450 képviselőjére. A választás eredménye gyakorlatilag előre tudható: az Egységes Oroszország párt, amelynek listáját Vlagyimir Putyin államfő vezeti, elsöprő győzelmet arat, és akár alkotmányos többségre is szert tehet.
A felmérések szerint biztosan bejut a Gennagyíj Zjuganov vezette kommunista párt (KPRF), van esélye Vlagyimir Zsirinovszkij nacionalistának tekintett Liberális-Demokrata Pártjának, valamint az alig egy éve létrejött, és szintén Putyint támogató Igazságos Oroszország pártnak. Ténylegesen ellenzékinek tekinthető pártnak nincs esélye a bejutásra.
A külföldön tartózkodó orosz állampolgárok a világ 141 országában szavazhattak összesen 358 szavazóhelyiségben, ahová több mint 1,5 millió választót várnak. A választások hivatalos végeredményét december 17-ig kell közzétenni, de a Központi Választási Bizottság arra számít, hogy december 8-ig közre tudja adni a hivatalos végeredményt. Ennek közlése után legkésőbb 30 nappal ül össze a most megválasztott állami duma, de az államfőnek jogában áll előbb összehívni.
Magas részvétel
Az Egységes Oroszország példátlanul nagy hangsúlyt fektetett a részvételre. A Moszkvától kilenc időzónára lévő Csukcs-félszigeten, ahol az ország területén először nyíltak meg a szavazóhelyiségek, ottani idő szerint kora délutánig már a választók 60 százaléka voksolt. Moszkvai idő szerint délelőtt 11 órakor zártak be az orosz Távol-Keleten a szavazóhelyiségek, a Csukcs Autonóm Körzetben 76,7 százalékos, Kamcsatkán 53,74 százalékos volt a részvétel, de akadt nem is egy olyan körzet, ahol korábban bezárták a szavazóhelyiségeket, mivel a választásra jogosultak 100 százaléka leadta voksát. A Bolsaja Pokrovka nevű szibériai községben például már kora délután lepecsételhették az urnákat, mivel minden jogosult leadta a szavazatát. A Központi Választási Bizottság közlése szerint a legtöbb területen aktívabb a részvétel, mint négy évvel ezelőtt.
Vlagyimir Putyin elnök az Orosz Tudományos Akadémia Lenin sugárúton lévő épületében berendezett 2074-es számú szavazóhelyiségben adta le voksát vasárnap a parlamenti választáson. Putyin az államfőt védő biztonsági előírásoknak megfelelő konvojjal érkezett a helyszínre, de a kerítéstől az épületig gyalog tett meg az utat feleségével, Ljudmilla Putyinával. A szintén a szavazókörzetbe tartó emberek üdvözölték, és ő váltott velük néhány szót. Többen azt is megkérdezték tőle, kire szavaz, ő azonban elhárította a kérdést azzal, hogy a törvény tiltja az agitációt. Hozzátette azonban: "De hiszen önök is tudják".
Nem sokkal az elnök érkezte előtt Luc van den Brande, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének Oroszországgal foglalkozó jelentéstevője, aki épp az elnök által felkeresett szavazóhelyiségben tevékenykedik megfigyelőként, jelentette a Központi Választási Bizottságnak, hogy ő és másutt lévő kollégái egyelőre technikailag mindent rendben lévőnek találtak. Moszkvai híradás szerint a választói aktivitás jóval nagyobb, mint 2003-ban volt: átlagosan kétszer annyian éltek a déli órákig választójogukkal, mint a legutóbbi dumaválasztáson. Országos méretekben délig a jogosultaknak már 43 százaléka adta le a szavazatát.
Merkel bírált
A legutóbbi parlamenti választás óta módosított törvény értelmében most első ízben csak pártlistákra lehet szavazni, nem szerepel a szavazócédulán a "mindenki ellen" választási lehetőség, és nincs meghatározva, milyen minimális részvétel szükséges a választások érvényességéhez. A belügyi szervek igyekeznek biztosítani a szavazás rendjét: országszerte mintegy 400 ezer rendőr és közel félmillió belügyi katona őrzi a 96500 szavazókörzetet és általában a biztonságot. A választásokat 350 külföldi megfigyelő, továbbá a politikai pártok tagjainak tömegei és több jogvédő szervezet tagjai követik nyomon. A Központi Választási Bizottság sajtóközpontjában 35 ország több mint 1500 újságíróját akkreditálták.
A választás előzményeit több külföldi politikus is bírálta. A Deutschlandfunk rádióállomásnak adott vasárnapi interjúban Angel Merkel német kancellár nehezményezte, hogy a parlamenti választások előtt az ellenzék nem fejthette ki szabadon a véleményét. Merkel bírálta azt is, hogy nem engedték be Oroszországba az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet választási ellenőreit.
Sok panasz érkezett
Vasárnap délutánra rengeteg panasz érkezett a választásról. Egy orosz emberi jogi szervezet számos választási jogsértésre utaló bejelentésről számolt be. Országszerte több mint ezer panasz érkezett az erre a célra fenntartott telefonvonalunkon - nyilatkozta a Golosz (Szavazat) független megfigyelői szervezet elnöke, Grigorij Melkonjanc az Eho Moszkvi rádióállomásnak. Több bejelentés érkezett telefonon arról, hogy egyes laktanyákban megsértették a választás titkosságának alapelvét, a katonáknak elöljárói felügyelet mellett kellett kitölteniük a szavazócédulát. Sok választó panaszkodott arra is, hogy munkahelyükön felettesük figyelő tekintete előtt kellett leadniuk a szavazatukat.
Egy bejelentő arról értesítette a Goloszt, hogy tizenkét eurót ajánlottak fel neki, ha a Vlagyimir Putyin elnököt támogató Egységes Oroszország pártra voksol. Érkeztek panaszok a lakóhelyen kívüli szavazáshoz szükséges igazolásokkal összefüggésben is. Ezekkel kapcsolatban az ellenzék annak a félelmének adott hangot, hogy lehetővé teszik a többszörös szavazást. Több oroszországi régióban nem engedték be az újságírókat a szavazóhelyiségekbe. A Golosz mintegy kétezer-ötszáz munkatársa vett részt választási megfigyelői feladatokban az ország negyven régiójában.