Megkezdték a kivonulást az orosz csapatok Grúziából
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Dmitrij Medvegyev elnök ígéretének megfelelően Oroszország megkezdte hétfőn csapatai kivonását Grúziából. Oroszország soha nem engedi meg, hogy bárki gyilkolja állampolgárait, békefenntartóit, s aki erre kísérletet tesz, azt pusztító válaszban részesíti - jelentette ki hétfőn Medvegyev Kurszkban, egy második világháborús veteránokkal tartott találkozón.
Az orosz kivonulást lehetővé tevő grúz-orosz megállapodás értelmezése körül közben diplomáciai háború robbant ki - állapították meg a hétfői orosz lapok. A kommentárok emlékeztetnek: Grúzia elérte, hogy a rendezési elvek utolsó pontjában ne szerepeljen a két szakadár terület státusának kérdése, hanem az a finomabb fogalmazás, miszerint vitassák meg biztonságuk megteremtésének ügyét. Ráadásul a Miheil Szaakasvili grúz elnök által aláírt dokumentumból hiányzik a bevezető rész, amely szerint az abban foglalt elveket támogatja az orosz és a francia elnök, és felhívja a feleket a dokumentum aláírására.
A Kommerszant című újság szerint a legélesebben vitatott kérdés Dél-Oszétia és Abházia jövendő státusa, illetve a nemzetközi békefenntartók kiküldése a térségbe. A lap szerint az a probléma, hogy a felek eltérően értelmezik a dokumentumot.
Szaakasvili ugyanis kijelentette, hogy az orosz békefenntartók fogalma nem létezik, pusztán orosz katonaságról van szó, amely nem tartózkodhat Grúzia területén, s ebbe beleérti Dél-Oszétiát és Abháziát is. Oroszország viszont egyértelműen nem szándékozik lemondani a dél-oszétiai békefenntartásban eddig elfoglalt monopóliumáról nem vár a térségbe nemzetközi békefenntartókat.
Rendkívüli állapotot hirdettek Dél-Oszétiában
Eduard Kokojti, a Grúziától elszakadt Dél-Oszétia elnöke felmentette a kormányt, és rendkívüli állapotot hirdetett ki. A rendkívüli helyzet vasárnap 21 órakor lépett életbe, és egy hónapig lesz érvényben. A hatalmi szerveket a grúz agresszió következményeinek felszámolására alakított rendkívüli bizottságnak rendelik alá. Kokojti vasárnap aláírt rendeletében a miniszterelnöki feladatok ellátásával Borisz Csocsijevet, az eddigi első helyettest bízta meg. A "kormány" tagjainak az új kormány felállásáig el kell látniuk feladatukat - derül ki a Chinvaliban hétfőn kiadott közleményből.
Megváltozik a be- és kiutazás rendje, Chinvaliban 21 órától másnap reggel 6 óráig kijárási tilalom van érvényben. Azokon a területeken, amelyekre a rendkívüli állapot vonatkozik, a hatóságok igazoltathatnak bárkit, s amennyiben valakinél fegyvert találnak, megmotozhatják és átkutathatják lakását és autóját. Emellett megerősítették a rendvédelmet és a város életképességét biztosító berendezések védelmét.
A Vedomosztyi című lap azt elemezgeti, hogy Moszkva Szaakasvili távozását követeli, Washington pedig mindenáron a helyén akarja tartani "grúziai bábját", noha Amerikának éppen a grúz elnök távozása, Oroszországnak viszont a maradása állna érdekében.
A politikában nem szívesen támaszkodnak ismét arra, aki egyszer már vesztett, s a grúz elnök esetében óhatatlanul felmerül a kérdés, rendelkezik-e a szükséges politikai érzékkel, adekvát módon viselkedik-e, meg lehet-e benne bízni. S mivel a válaszok nem túl hízelgőek Szaakasvilire nézve, Washington alighanem csak a Moszkvával szembeni dacból ragaszkodik személyéhez.
Oroszországnak viszont csak akkor lenne jó egy új grúziai vezető, ha az a számára ideális választók embere lenne. Szaakasvili azonban minden személyét illető kétely ellenére adekvát módon kifejezi a grúz népnek az elvesztett területek visszaszerzésére irányuló óhaját, s nincs kilátás arra, hogy Grúziában oroszbarát rezsim jöjjön létre.
A Nyezaviszimaja Gazeta című újság megállapította: "Úgy tűnik, a háborúnak vége. De annyi minden nem volt világos benne, és annyi mindent nem tisztáztak, hogy a jelenlegi béke a jelek szerint igen bonyolult időszak kezdetét jelzi a két ország, s nem csupán e két ország kapcsolataiban".
A grúz hadsereg Dél-Oszétia elleni augusztus 8-án indított támadására, a grúz nehézfegyverzet és páncélosok hajnali bevonulására válaszul Moszkva elindította az Észak-Kaukázusban állomásozó 58. hadsereg egységeit Dél-Oszétiába.
Az orosz fél szerint ezt a lépést a dél-oszétiai lakosság és az orosz békefenntartók védelme indokolta. Az expedíció visszaverte a grúz támadókat, és behatolt Grúziának a szakadár Dél-Oszétia határain túli területeire.