Az oroszok félbevágták Grúziát

2008.08.11. 22:13
Fontosabb részletek
  • Háború tört ki Oroszország és Grúzia között csütörtökről péntekre virradóra.
  • Az egyre több áldozatot követelő orosz támadás válasz arra, hogy Grúzia fegyvereseket küldött a grúzokat folyamatosan támadó, szakadár Dél-Oszétia tartományba az alkotmányos rend helyreállítására.
  • Az oroszok gyakorlatilag kiszorították a Grúzokat Dél-Oszétiából, de a harcok nem csak ott, hanem Grúziában is folytak. A halálos áldozatok száma több ezerre tehető.
  • Az oroszok azt kommunikálják, hogy nem akarják Grúziát elfoglalni, csupán a korábbi, 1992-es határokat szeretnék betartatni.
  • Abházia, egy szintén szakadár, Grúzia melletti tartomány is beszállt a harcokba, katonái kedd délelőttre bekerítették a Kodori-szorosban állomásozó grúz erőket.
  • Szaakasvili, grúz elnök nemzetközi segítséget kért, de eddig érdemi támogatást nem kapott.
  • A legfrissebb hírek szerint (az oroszok mondják ezt) kedden befejeződtek a hadműveletek.

Az orosz csapatok félbevágták Grúziát, és az ország nagyobbik része orosz kézen van, mondta hétfő este Mihail Szaakasvili. A grúz államfő arra kérte a Nyugatot, hogy segítsen szembeszállni Oroszországgal, az erkölcsi és a humanitárius segítség már nem elég. A CNN szerint az oroszok 641 ezer katonával, a grúzok 26 900 katonával harcolnak, az erőviszonyok teljesen kiegyenlítetlenek.

Egyelőre nem világos, hogy az orosz csapatok elfoglalták-e a fővárostól 60 kilométerre lévő Gorit, grúz források szerint harcok dúltak, amit az ENSZ is megerősített, az orosz védelmi minisztérium ugyanakkor cáfolta. Gori a Dél-Oszétiához legközelebbi grúz nagyváros. Oroszország azt mondta, azért hatoltak be Grúzia területére, Szenaki térségébe, hogy megakadályozzák a grúz támadásokat.

Orosz támadás Gori mellett

Közben Dél-Oszétia védelmi minisztériuma arról tájékoztatott, hogy Grúzia sorozatvetőkből kilőtt rakétákkal vette tűz alá a déloszét fővárost, Chinvalit. Az oroszok azt is mondták, hogy amerikai katonai szakértők irányítása alatt 2500-3000 zsoldos is harcol a grúz hadseregben, így felelősnek tartják az Egyesült Államokat a véres harcokért.

Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes elutasította az Európai Unió által megfogalmazott tűzszüneti javaslatot, szerinte Tbiliszinek tárgyalnia kéne a konfliktusban érintett régiókkal. Azt mondta, Grúzia etnikai tisztogatást végzett. Mihail Szaakasvili grúz elnök viszont egyetértett a térségben tartózkodó Bernard Kouchner francia külügyminiszter tervével, hogy állítsák vissza a konfliktus előtti állapotot, legyenek közös békefenntartó csapatok, illetve a térséget ellenőrizze az EBESZ.

A G7-ek is a tűzszünet megkötését sürgették. A kérdésben Magyarország is megszólalt, a kormányszóvivő azt mondta, a béke pártján állunk, és a tárgyalásos megoldást támogatjuk.

Orosz páncélosok a nem messze az abház fővárostól

Dmitrij Medvegyev orosz elnök azt mondta, nem lesznek a kaukázusi helyzet passzív megfigyelői, és felszólította a Nyugatot, ne legyen békülékeny az agresszorral. Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök szerint a nyugati politikusok cinikusak, élesen bírálta az Egyesült Államokat, amiért Irakból jelentős grúz kontingenst szállított Dél-Oszétiába.

A grúz külügyminiszter kedden a NATO brüsszeli székhelyére látogat, szerdán pedig az EU-tagországok külügyminisztereinek rendkívüli találkozóján vesz részt. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfő este ismét összeül.