Goriból eltűntek az orosz harckocsik
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Hírügynökségi tudósítások szerint szerdán a kora esti órákban nem voltak láthatók katonák vagy harckocsik Goriban, illetve a főbb közlekedési csomópontokon.
A hidaknál és kereszteződéseknél sem voltak orosz katonák, holott még a reggeli órákban is jelen voltak ezeken a helyeken. Eltűntek a Gori keleti peremkerületeiben elhelyezett orosz nehézfegyverek is.
Nem tudni, hogy az orosz katonák merre vették útjukat, de távozásuk nyilvánvalóan jelentősebb csapatkivonásról tanúskodik a keddi kivonuláshoz képest, amikor is csak egy gépkocsioszlop távozott a városból.
Gori a fővárostól, Tbiliszitől északnyugatra fekszik, Grúzia központi útvonalán. Más helyszíneken, így a Tbiliszihez közelebb fekvő területeken komolyabb orosz csapatvisszavonás nem tapasztalható.
A nyugati hatalmak az ENSZ-en és a NATO-n keresztül próbálják fokozni a nyomást Dmitrij Medvegyev orosz elnökre, hogy gyorsítsa fel a megígért csapatkivonást. Medvegyev kedden azt ígérte francia kollégájának, Nicolas Sarkozynek, hogy augusztus 22-ig lényegében befejeződik az orosz csapatok kivonása Grúziából.
Mihail Szaakasvili grúz elnök közölte szerda este: nem hisz abban, hogy Oroszország betartja ígéretét, és az elkövetkező napokban visszavonja csapatait Grúzia nagy részéről. Szerinte az orosz hadsereg ritkítja ugyan jelenlétét egyes megszállt városokban, de "új stratégiai területeket foglal el" Grúziában. Szaakasvili "félrevezető kampánynak" nevezte az orosz ígéreteket.
Eduard Kokojti dél-oszétiai elnök feloldotta szerdán a három napja bevezetett rendkívüli állapotot arra hivatkozva, hogy rendeződött a helyzet és visszaszorult a bűnözés. Eduart Kokojti három nappal ezelőtt menesztette kormányát és rendkívüli állapotot hirdetett, amely vasárnap 21 órától lépett életbe. Akkor azt mondta, hogy a rendkívüli helyzet egy hónapig lesz érvényben, s ennek keretében a hatalmi szerveket a grúz agresszió következményeinek felszámolására alakított rendkívüli bizottságnak rendelik alá.
A Fehér Ház sürgeti a csapatkivonást
A washingtoni Fehér Ház gyorsabb grúziai orosz csapatkivonást sürgetett szerdán. Gordon Johndroe szóvivő újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok érzékeli "némi kivonás kezdeti jeleit". Ez azonban nem jelentős, a csapatkivonás mértékét és ütemét is fokozni kell inkább előbb, mint utóbb - szögezte le. A szóvivő szerint Oroszország, amely Amerika fontos partnere volt abban, hogy meggyőzzék Iránt és Észak-Koreát nukleáris programjuk feladásáról, nemzetközi tekintélyét kockáztatja grúziai magatartásával. .