Bushék buktája legnagyobb terroristaellenes perükben

2008.01.23. 10:56
José Padillán példát akart statuálni Bush elnök kormányzata. A muzulmán hitre áttért brooklyni férfit azzal gyanúsították, hogy piszkos bombával akart merényletet elkövetni. Ő volt az első amerikai, akit ellenséges harcosként, vádemelés nélkül tartottak fogva és a kormányzat életfogytiglani büntetésben bízott. A bíróság azonban nem látta bizonyítottnak a legsúlyosabb vádakat, így csupán 17 év börtönre ítélte.

Hat éve húzódó ügy végére tett pontott a miami szövetségi bíróság, ítélet született a terrorizmussal gyanúsított amerikai állampolgár, a muzulmán vallásra áttért José Padilla ügyében, írja a Washington Post. Padillát, aki csak névrokona a neves dj-nek, 2002-ben tartóztatta le az FBI, a hatóságok azzal gyanúsították, hogy társaival piszkos bomábával elkövetendő merényletre készült, azaz radioaktív hulladékkal megpakolt bombát robbantana.

Padilla esete azért váltott ki nagy visszhangot, mert Bush és kormányzata rajta keresztül próbálta először érvényesíteni azt az elvét, hogy terrorizmus vádjával akár amerikai állampolgárokat is "ellenséges harcosként", vádemelés nélkül lehessen fogva tartani korlátlan ideig.

Padillát ezért 3 és fél évig egy dél-karolinai katonai bázison tartották fogva. Ügyvédet nem fogadhatott, a gyanú szerint fogvatartói kínzásokkal - alvásmegvonással, kényelmetlen testhelyzetekbe kényszerítéssel és elkülönítéssel - próbálták vallomásra bírni.

Amikor azonban úgy tűnt, hogy a Legfelsőbb Bíróság véget vethet Bushék gyakorlatának, Padillát kihozták a katonai bázisról, ügyét pedig a civil igazságszolgáltatásra bízták. A kedden megszületett ítélet végül újabb pofont jelent Bush kormányának, hiszen reményeikkel szemben Marcia G. Cooke szövetségi bíró életfogytiglan helyett csupán 17 éves börtönre ítélte a bíróság előtt nem nyilatkozó Padillát.

Ennek legfőbb oka, hogy az eljárásban ejteni kellett az amerikai titkosszolgálatok fő vádját, a piszkos bombás merénylettel kapcsolatos konspirációt, mivel ezt kizárólag az illegális fogvatartása idején tett vallomásai, illetve más, szintén ellenséges harcosként vádemelés nélkül fogva tartott személyek nyilatkozatai bizonyították.

Cooke bíró emellett az ítélet kiszabásakor figyelembe vette azt a három és fél évet, amit Padilla a világtól elzárva töltött. A bíróság emellett nem találta megalapozottnak azokat a vádakat sem, hogy Padilla és két társa amerikai személyesen vett volna részt bárki elrablásában, kínzásában vagy meggyilkolásában. Így végül csak külföldi terrorszervezetek támogatásában találta bűnösnek Padillát, illetve két társát, Adham Amin Hassount, akit Padilla "spirituális vezetőjének" nevezett, és Kifah Wael Jayyousit, akit pedig a szélsőséges iszlamisták anyagi támogatásával vádoltak. Őket 15, illetve 12 év börtönre ítélték.