További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
Az al-Kaida vállalta Benazir Bhutto meggyilkolását, adta hírül a CNN az amerikai hatóságok egy csütörtöki hivatalos jelentésére hivatkozva. A CNN megjegyzi azt is, hogy az al-Kaida bejelentésének nincsen nyoma azokon a radikális iszlamista weboldalakon, ahol jellemzően az al-Kaida és további militáns csoportok hasonló bejelentéseket szoktak tenni. Mindössze egy weboldalon jelent meg a hír, a CNN szakértői szerint azonban ez nem megbízható forrása az iszlamisták üzeneteinek.
Az információ egy kevésbé ismert olasz hírügynökségtől, az Adnkronos International (AKI) származik, amelyik állítása szerint az al-Kaida afganisztáni parancsnokától és szóvivőjétől, Abu al-Jazidtól kapott telefonhívást, írja a CNN. „Véget vetettünk annak, ami az amerikaiaknak a legértékesebb volt, annak, aki a mudzsáhidok legyőzésére esküdött fel” – idézte al-Jazid szavait az AKI. Az olasz hírügynökség szerint a merénylet előkészületeit az al-Kaida második vezetője, Ajman az-Zavahiri indította októberben.
Ross Feinstein, az amerikai titkosszolgálatok szóvivője arról számolt be, hogy dolgoznak a helyzet elemzésén és a merénylet elkövetőjének beazonosításán. „Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy megerősítsük, ki felel a merényletért” – nyilatkozta Feinstein. Azt sem részletezte, hogy valósnak tartják-e az AKI értesüléseit.
Minden valószínűség szerint az al-Kaida terroristahálózat áll Benazir Bhutto megölése mögött, közölte pénteken a pakisztáni belügyminisztérium. Javed Cheema szóvivő elmondta, hogy az ellenzéki vezető az terrorszervezet célpontja volt, és bizonyára volt szerepe a csütörtöki merénylet elkövetésében is, hiszen az al-Kaida meg akarja ingatni Pakisztán biztonságát, írja az AFP.
Musarrafot vádolta halála előtt Bhutto
Bhutto halála előtt két hónappal azzal vádolta Pervez Musarraf elnököt, hogy megtagadja tőle a megfelelő személyi védelmet, derült ki Bhutto egyik, az amerikai média által ismertetett emailjéből. „Ha történik velem valami Pakisztánban, Musarrafot teszem érte felelőssé” - írta Bhutto amerikai szóvivőjének, Mark Siegelnek.
A volt pakisztáni kormányfő a CNN által ismertetett levélben utalt arra, hogy Musarraf bérencei félelmet keltenek benne. A Pakisztáni Néppárt (PPP) vezetője részletesen ismertette szóvivőjével azokat a biztonsági intézkedéseket, amelyeket Musarraf elnöktől kért, ám az államfő megtagadta azok engedélyezését.
"Lehetetlen, hogy az ő (vagyis Musarraf) egyetértése nélkül megtiltsák magán- vagy lefeketített szélvédőjű autók használatát, esetleg négy rendőrkocsiból álló kíséret alkalmazását, amely mind a négy oldalról védene engem" - panaszolta Bhutto.
Az ellenzéki vezető október 26-án írta az elektronikus levelet, egy héttel azután, hogy túlélt egy véres merényletet. Bhutto a levél nyilvánosságra hozását kérte Siegeltől arra az esetre, ha meggyilkolják.
Pakisztán washingtoni nagykövete úgy nyilatkozott a CNN-nek, hogy Iszlámábád minden szükséges védelmet megadott Bhuttónak.
Gyászolók ezrei Bhutto házánál
Gyászolók ezrei tolongtak pénteken Bhutto házánál arra várva, hogy a politikust a családi sírkertben örök nyugalomra helyezzék.
A miniszterelnöki tisztséget korábban kétszer betöltött, és a közelgő januári parlamenti választásokon ismét a hatalom csúcsaira emelkedni vágyó ellenzéki politikus ellen csütörtökön merényletet követtek el egy Ravalpindiben tartott választási gyűlésen, Bhutto életét vesztette. Holttestét péntekre virradóra szűkebb hazájába, a dél-pakisztáni Szindh tartományba vitték.
Pénteken temetik
A PPP illetékesei elmondták, hogy Bhutto holttestét egy katonai C-130-as repülőgéppel szállították Iszlámábádból az ország délkeleti részén fekvő Szukkúrba. A volt kormányfő földi maradványait férje és három gyermeke is elkísérte, akik a merénylet hallatán azonnal visszatértek Dubajból Pakisztánba.
Az iszlám hagyományok szerint az elhunytakat a lehető leghamarabb el kell temetni, így a gyászszertartást már pénteken megtartják. Benazir Bhuttót Naudero városától néhány kilométerre egy apró faluban, apja - Zulfikar Ali Bhutto, a közép-ázsiai ország első demokratikusan megválasztott miniszterelnöke - mellett helyezik örök nyugalomra.
A gyászoló tömeg sírva és jajveszékelve fogadta, amikor Bhutto koporsóját a ház előtt kiemelték egy mentőautóból és bevitték az épületbe. Musarraf, aki éveken át Benazir Bhutto politikai vetélytársa volt, a merénylet miatt háromnapos nemzeti gyászt rendelt el. Ezen idő alatt az iskolák és az üzletek is zárva tartanak.
Agyonlőttek egy rendőrt Karacsiban
Ismeretlen fegyveresek agyonlőttek egy rendőrt pénteken ugyancsak, Benazir Bhutto fellegvárában, közölte a rendőrség. A testület tájékoztatása szerint a rendőrrel Karacsi egyik külvárosában végeztek a támadók, ahol nagy számban élnek Bhutto hívei.
A politikus ellen merénylet tizenkét nappal a január eleji parlamenti választások előtt történt. Mohammed Mian Szumro ügyvezető pakisztáni miniszterelnök bejelentette, hogy a január 8-ára tervezett választásokat egyelőre nem halasztják el Bhutto meggyilkolása miatt. "Egyelőre úgy áll a helyzet, hogy a választásokat a korábbi bejelentésnek megfelelően megtartjuk, de ezzel kapcsolatban konzultálunk minden politikai párttal" - mondta újságírók előtt.
Bhutto meggyilkolásának hírére felbolydult az ország, még inkább megingott az iszlám terrorizmus elleni globális küzdelem egyik legfontosabb bástyája, az erőszakos cselekmények kilenc - korábbi jelentések szerint tizenöt - emberéletet követeltek. Az ország északnyugati részén fekvő Pesavarban csaknem 4000 Bhutto-szimpatizáns vonult az utcákon. Közülük néhány száz kifosztotta és felgyújtotta Musarrafot támogató legjelentősebb párt helyi irodáját, amelyben senki sem tartózkodott.
A rendőrség szerint az ország gazdasági központjában, Karacsiban a tömeg kifosztott, majd felgyújtott három bankot. Szindh tartományban, amelynek székhelye Karacsi, a biztonsági erők a tartományi belügyminiszter közlése szerint utasítást kaptak arra, hogy éles lőszert használhatnak az erőszakos tüntetők ellen.