Óvatosan fogadták a palesztín egységkormányt
További Külföld cikkek
- Túlélőket és holttesteket is találtak a Vörös-tengeren elsüllyedt turistahajónál
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
A palesztin parlament szombaton megszavazta az új egységkormányt. A 25 minisztériumból 12 jut a Hamásznak, 6 a Fatahnak, 7 - köztük a fontos pénzügyi, külügyi és belügyi tárca - pedig "függetleneknek" vagy kis formációk tagjainak.
Izrael továbbra is elutasító
Izrael merteven elutasítja a kapcsolatfelvételt az új kormánnyal. "Nem fogunk együttműködni ezzel a kormánnyal. Ez a kormány nem ismeri el létezésünket, nem ismeri el a szerződéseket, és ami a legfontosabb, semmiképpen nem mond le a terrorról" - jelentette ki Miri Ejszin, Ehud Olmert izraeli kormányfő szóvivője.
A vezető külföldi hatalmak első reagálása óvatos. Talán Oroszországé a legpozitívabb. A moszkvai külügyminisztérium rövid közleménye szerint az új palesztin kormány "tekintetbe veszi" a nemzetközi közösség elvárásait.
A brit külügyi tárca "jó irányba tett lépésnek" minősítette a nemzeti egységkormány megalakulását. "Az új kormányt a tettei alapján fogjuk megítélni. Készek vagyunk együttműködni minden kormánnyal, amely a kvartett elveinek alapján áll" - utalt a külügyi szóvivő a közel-keleti válság megoldásán fáradozó nemzetközi négyesfogat (ENSZ, EU, Egyesült Államok, Oroszország) feltételeire.
Még visszafogottabb a washingtoni reagálás. Tony Snow, a Fehér Ház szóvivője közölte: az Egyesült Államok kormánya mindaddig nem változtat a palesztin kormánnyal szembeni magatartásán, amíg annak alapállása nem változik. "Pozíciónk változatlan: olyan palesztin kormányra van szükség, amely a gyakorlatban eleget tesz a kvartett feltételeinek" - jelentette ki Snow.
A kvartett már korábban Izrael létezési jogának elismerését, az erőszakról való lemondást, valamint a palesztinok és Izrael között létrejött korábbi megállapodások betartását követelte a palesztin kormánytól.
Az EU közeledne?
Az Európai Unió üdvözölte a palesztin nemzeti egységkormány megalakulását, de közölte, a segélyek folyósítása az új kabinet tetteitől függ. Az EU elnöksége megismétli, kész együttműködni vele, és felújítani a támogatását egy olyan törvényes palesztin kormánynak, amely a kvartett platformját tükröző elveket fogad el. Az unió figyelmesen meg fogja vizsgálni az új kormány és miniszterei platformját és tetteit - hangzik a brüsszeli közlemény.
A német kormány és az Európai Unió is azt fontolgatja, hogy az éles izraeli elutasítás ellenére közeledni fog a radikális iszlamista Hamász vezette új palesztin egységkormányhoz - írja legújabb, hétfőn utcára kerülő számában a Der Spiegel német hírmagazin. A cikk szerint az EU egyelőre csak a mérsékeltnek tekintett Fatah-párti miniszterekkel engedélyezi a kapcsolatfelvételt.