Szenzációs pápaválasztás
További Külföld cikkek
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
II. János Pál röviddel
megválasztása után
VI. Hadrianus óta senki
A "szeptemberi pápa" - I. János Pál augusztus 26-tól szeptember 29-ig vallhatta magát pápának - után nyomban megkezdődtek a találgatások az új egyházfő személyéről. A korabeli nyugat-európai lapokban arra nem találtunk adatot, hogy fogadni is lehetett a személyére, de a legkevesebb pénzt alighanem Giuseppe Siri és Giovanni Benelli megválasztása esetén fizettek volna a bukmékerek.
Siri túl erős volt, hogy pápa lehessen
Sötét lovak
Az igazi szenzáció mégis az esetleges külföldi pápa lett volna. A Time óvatosan fogalmazott és "sötét lovaknak" nevezte a netán befutó nem olasz bíborosokat, a mindössze 53 éves brazil Aloisio Lorscheidert (az 1978. augusztusi választást a fiatal kora miatt nem nyerhette meg), az 57 éves argentin Eduardo Pironiót és a 68 éves holland Johannes Willebrandst.
Pironio fiatal volt, de argentin
A pápaválasztó testületbe mind az öt földrészről utaztak Rómába a bíborosok. (Zárójelben a 2005-ös számok.) Európából 56 (58), Amerikából 31 (35), Ázsiából és Ausztráliából 15 (13), Afrikából 12 (11) bíboros döntött az új pápáról. (A nemzetek közül 2005-re leginkább az olasz szorult vissza, 1978-ban 26-an ülhettek a konklávéban, a 2005. április 18-án kezdődő pápaválasztáson 20-an szavazhatnak.)
Pásztorpápát kerestek
A sziciliai Pappalardo
közel volt Afrikához
"Sokan hittek abban, hogy fiatalabb pápa kell, aki képes elvezetni az egyházat a huszadik századból a huszonegyedikbe" - írja Pope John Paul II című könyvében Meg Greene. Annak a napnak a reggelén, amikor végül felszállt a füst a Sixtus-kápolna kis kéményéből, Wojtyla támogatóinak száma nőtt. Váratlan népszerűségét annak köszönhette, hogy I. János Pálhoz hasonlóan pásztorpápát kerestek a nagy olaszok kiesése után és 58 évével minden idők harmadik legfiatalabb egyházfője lehetett. Messze volt még azonban attól, hogy a nap végére pápának mondhassa magát.
Nem törődtek a tradícióval
A konklávé másik lengyel tagja (összesen hárman voltak), a kommunista államvezetéssel szemben hol kérlelhetetlen, hol kompromisszum kész Wyszynski bíboros például nem tulajdonított különösebb jelentőséget Wojtyla jelölésének, sőt Meg Greene szerint inkább úgy gondolta, hogyha külföldi pápát választanak, az inkább ő maga lesz. De még a sikertelen első nap után is a legtöbben elképzelhetetlennek tartották, hogy egy nem olasz pápa megválasztásával véget vessenek egy 455 éves hagyománynak. Wojtyla régi barátja, a tekintélyes osztrák König bíboros azonban a külföldi pápát akarók élére állt és nem törődött a tradícióval.
De még hétfőn délután sem volt többségi jelölt. Wojtyla mellett a jelöltséget is visszautasító König, az előzőleg némileg esélyesnek tartott argentin Pironio és a holland Willebrands maradt versenyben. A lengyel pápajelölt támogatói azonban meg tudták szerezni az észak-amerikaiak, a németek, majd a dél-amerikaiak, végül az afrikaiak szavazatait. Az olaszok - és a velük szimpatizálók - azonban még délután 5-kor is hajlíthatatlanok maradtak és nem adták oda szavazataikat. Az utolsó titkos szavazás előtt - ahogy Greene írja - a feszültség szinte tapinthatóvá vált. A bíborosok tisztában voltak vele, hogyha nem sikerül pápát választani, akkor a katolikus egyház rettenetes krízis elé néz. Végül Sebastiano Baggio bíboros győzködte honfitársait, nyolcan el is fogadták Wojtylát, aki zavartan, elvörösödve, ceruzáját földre ejtve fogadta a kilencvennégy támogató szavazatot.
Willebrands ma is él, 96 éves