Londonban is kampányolnak a lengyel politikusok
További Külföld cikkek
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
A lengyel törvények szerint a külföldön tartózkodók is voksolhatnak a lengyelországi parlamenti választásokon. Általában a külképviseleteken állítanak fel szavazóurnákat.
A varsói politika érdeklődését jól mutatja, hogy az október 21-i előrehozott választáshoz csak Nagy-Britanniában 20 szavazókerületet hoznak létre.
Most a választási kampányban sorra utaznak Lodonba és Dublinba a lengyel pártok vezetői. Odakészül a kormányzó radikális konzervatív Törvény és Igazság párt miniszterelnöke is, Jaroslaw Kaczynski. Utazásának időpontját az utolsó pillanatig titokban tartják a várható ellenszenvtüntetések miatt. A miniszterelnök ikerbátyja, az államfő, Lech Kaczynski ugyanis tavaly Londonban azt találta mondani, hogy Lengyelországból a vesztesek mennek Angliába dolgozni. Ezt a lengyel emigránsok nem felejtik el neki.
"Itt se hagyják békén az embert, ide kell tolniuk a képüket. Nem azért hagytam ott azt az abnormális országot (Lengyelországot), hogy itt is őket, a lengyel politikusokat lássam". "Ha nem lennének a (lengyel) politikusok, akkor mi most otthon lennénk, és akkor a politikusoknak nem kellene idejönniük hozzánk. Hagyjanak bennünket békén, rólunk gondoskodik Őfelsége kormánya" - ilyen és hasonló véleményeket idéz a nagy-britanniai lengyel híroldalakról és internetes fórumokról a legnagyobb lengyelországi napilap, a Gazeta Wyborcza.A nagy-britanniai és írországi lengyel szavazatok reményében a LiD ellenzéki liberális-szociáldemokrata választási blokk adóamnesztiát igér azoknak a hazatérőknek, akik korábban megszegték az adóelőírásokat.
Csatlakozott az amnesztiaigérethez a legnagyobb ellenzéki párt, a centrista Polgári Platform is, amely fej-fej mellett áll a kormányzó Törvény és Igazság párttal a közvélemény-kutatások szerint. A Polgári Platform a hazatérőknek adókedvezményeket, kedvezményes hiteleket és más vállalkozásindítási könnyítéseket is kilátásba helyezett.
Még lengyel politikai vita is lesz Londonban: a kormánypárt és két ellenzéki párt magas rangú politikusainak részvételével. A vitát a PRL 24 londoni lengyel nyelvű rádió stúdiójában tartják meg.
2004-ben, amikor 8 egykori kommunista ország lépett be az EU-ba, Nagy-Britannia és Írország beengedte az új, keleti tagországok munkavállalóit. A lehetőséggel leginkább a lengyelek éltek. Most a nagy-britanniai és írországi vendégmunkások túlnyomó többsége lengyel. A méretekre jellemző, hogy Lengyelországból már orvosok és papok is költöztek ki a brit szigetekre az ott dolgozó lengyelek kiszolgálására.
Lengyelországban a radikális konzervatív Törvény és Igazság párt a szélsőjobboldali Lengyel Családi Ligával és az Önvédelem baloldali populista parasztszervezettel kormányzott koalícióban. Az előrehozott választást a koalíció szétesése miatt írták ki, két évvel az esedékes időpont előtt.