Lengyelország: csúnya végük lett a kisebbségi kormányoknak
További Külföld cikkek
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
- Több ezren csatlakoztak az egyetemi hallgatók egyik demonstrációjához Belgrádban
1991–1993
Hogyan kezdődött a kisebbségi kormányzás? Eleve nem volt kormánytöbbség a választás után.A kormány túlélési stratégiája: Folyamatos alkudozások, alkalmi szövetségek.
Kitartott-e a ciklus végéig? Nem.< br /> Váltottak-e miniszterelnököt? Igen, többször is.
Tudott nyerni a kisebbségi kormányt adó legnagyobb párt a következő választásokon? Nem.
2003–2005
Hogyan kezdődött a kisebbségi kormányzás? A kisebbik koalíciós párt kilépett, a nagyobb kettészakadt.A kormány túlélési stratégiája: A kilépők kívülről támogatták a kormányt.
Kitartott-e a ciklus végéig? Igen.
Váltottak-e miniszterelnököt? Igen.< br /> Tudott nyerni a kisebbségi kormányt adó legnagyobb párt a következő választásokon? Nem.
Lengyelország 2005–2006
Hogyan kezdődött a kisebbségi kormányzás? Eleve nem volt kormánytöbbség a választás után.A kormány túlélési stratégiája: Alkalmi szövetségek, alkuk.
Kitartott-e a ciklus végéig? Sikerült végül többséget szerezni.
Váltottak-e miniszterelnököt? Igen.< br/> Tudott nyerni a kisebbségi kormányt adó legnagyobb párt a következő választásokon? Meglett a kormánytöbbség menet közben.
2007
Hogyan kezdődött a kisebbségi kormányzás? A koalíciós partnerek kiléptek.A kormány túlélési stratégiája: Nem volt ilyen, a parlament feloszlatta magát.
Kitartott-e a ciklus végéig? Nem.
Váltottak-e miniszterelnököt? Nem.
Tudott nyerni a kisebbségi kormányt adó legnagyobb párt a következő választásokon? Nem.
1991-ben az első miniszterelnök nem tudott kormányt alakítani, a második kisebbségi kormány egy bizalmatlansági szavazáson néhány hónap után bukott meg, a harmadikat egy abortusz körüli vita után kényszerült lemondani. Előrehozott választások jöttek.
A kilencvenes évek később sem voltak nyugodtabbak, a miniszterelnökök gyorsan váltották egymást, de legalább létezett kormánytöbbség.
2003-ban olvadt el az akkori, két éve hatalmon lévő baloldali kormány többsége, mert egy adótörvényt nem szavazott meg a Nyugdíjasok Pártja nevű kisebbik koalíciós párt. Ez a közös kormányzás végét jelentette, ezzel együtt a Demokratikus Baloldali Szövetség kitartott a 2005-ös választásokig. A kisebbségi kormányzás kezdetével miniszterelnököt is cseréltek, de a választásokra a kormánypárt teljesen szétesett: korrupciós botrányok követték egymást, a frakció egy része kilépett, és a választások előtt a második miniszterelnök is lemondott, kilépett a pártjából, és egy frissen alapított másik pártba lépett át. A kisebbségi kormány így is túlélt két bizalmatlansági indítványt, mert a szakadárok kívülről is támogatták.
A 2005-ös választások után sem egyszerűsödött a helyzet. A győztes, jobboldali Jog és Igazságosság Pártja nem tudott koalíciót kötni a választáson második erővel, pedig szövetségüket szinte biztosra vették az első hetekben. 2006 tavaszáig húzta a kisebbségi kormány, akkor koalíciót kötöttek két radikális kispárttal, az Önvédelemmel és a Családok Ligájával. A következő nyárra ez a koalíció is szétesett, korrupciós ügyek és az Önvédelem elnökének szexbotránya miatt. Új koalíció megszervezésére nem volt esély, augusztusban a parlament feloszlatta magát. Az előre hozott választás után a Jog és Igazságosság ellenzékbe került.