Castro után jöhet a háztáji
Fidel Castro keddi lemondása után a világ politikusai nyilatkozatok tucatjait siettek közzétenni az egyik utolsó kommunista diktatúra jövőjéről. George W. Bush amerikai elnök éppen az afrikai Ruandában volt, amikor meghallotta a hírt. "Első lépésként szabadlábra kell helyezni a politikai foglyokat" - mondta. Az EU nevében nyilakozó fejlesztési biztos március elején Kubába látogat, hogy "építő szellemű" párbeszédet folytasson az új vezetéssel. A spanyol kormány is határozottabb reformokra bíztatja Raul Castrot, bár Fidel öccsét hivatalosan még nem választották meg az ország vezetőjének. Az olasz külügyi államtitkár azt javasolta, hogy az EU oldja fel a Kuba elleni gazdasági embargót, ugyanakkor ő is kérte a politikai foglyok elengedését.
Florida fővárosában, Miamiban rengeteg kubai emigráns él, csak a város Little Havananak nevezett negyedében hatszázezer. A városrészben másfél éve nagy utcai ünnepséget rendeztek, amikor Fidel Castro ideiglenesen átadta a hatalmát öccsének. A mostani végleges távozása azonban nem hozta lázba az amerikai kubaiakat: néhány dudáló motoroson kívül alig volt mozgás a városrészben a Reuters tudósítása szerint.
Stephen Wilkinson, egy Kubával foglalkozó londoni kutatóintézet munkatársa szerint apró reformokra lehet csak számítani rövid távon. "Kuba kommunista és egypárti rendszerű állam marad" - mondta a Guardian című brit lapnak. Wilkinson szerint Raul Castro ideiglenes vezetése idején két területen készítettek elő fontosabb reformokat. Egyrészt könnyítik a kubaiak külföldre utazását, mostanáig ugyanis nagyon nehéz volt kiutazási engedélyt szerezni. Másrészt az egyre fenyegetőbb élelmiszerhiány miatt több lehetőséget kapnak a magántermelők, vagy a magyar gulyáskommunizmus szakkifejezésével élve a "háztájik". Az állami újraelosztáson alapuló agráriumban komoly változásokat ígért Raul Castro az elmúlt hetekben.
Az új államfőről vasárnap dönt a 614 nemzetgyűlési képviselő. Mindenki biztosra veszi, hogy Fidel Castro öccse, a 76 esztendős Raul Castro lesz a befutó. A jelenlegi alelnök, az 56 éves Carlos Lage lehet esetleg még elnök, vélekedik néhány Kuba-szakértő.