Colin Powell
1989 októberétől 1993 szeptemberéig a vezérkari főnökök egyesített tanácsának elnöke - az amerikai hadsereg legmagasabb szintű vezetőjeként 28 katonai konfliktust vezényelt, így például az 1991-es Öböl-háborút.
2001 január 20. óta az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere. Powell felesége az alabamai származású Alma Vivian Johnson, gyermekeik Michael, Linda és Anne.
Colin Powell a BBC elemzője szerint a Bush kormány mérsékelt tagjai közé tartozik. Ezt példázza, hogy amikor 2002-ben az első riasztó jelentések beérkeztek az Iraki arzenál különböző fejlesztéseiről Dick Cheney alelnök és Donald Rumsfeld hadügyminiszter gyors katonai közbelépést sürgettek - Powell viszont azt javasolta, hogy vegyék fel a kapcsolatot az ENSZ-szel. Powell elképzelése, miszerint Iraknak adni kell egy utolsó esélyt a leszerelésre, a fegyverzetellenőrök révén valósult meg.
Powell és Scwarzkopf a Sivatagi Vihar idején |
Bőséges katonai tapasztalatai nyomán Powell egy saját katonapolitikai doktrinát alakított ki az amerikai hadsereg külföldi bevetésével kapcsolatosan. A doktrína szerint a katonák csak akkor vethetőek be, ha egyértelmű nemzeti érdeket kell védelmezniük és tudják, milyen feltételek esetén lépnek ki a háborúból. Továbbá: az amerikai csapatokat túlerőben kell bevetni, csak akkor, ha a siker biztos.
1995-ben kiadott bestseller memoárjaiban a vietnami háborúval kapcsolatos emlékeire így reflektál: "Háborút csak olyan célért szabad indítanunk, amelyet népünk megért és támogat."
Colin Powell Amerika történelmének legmagasabb poszjára emelkedett fekete politikusa - az elnökjelöltséget azzal hárította el, hogy a felesége túlzottan félti egy merénylettől.