Szakértői kormány, vagy előrehozott választás?
További Külföld cikkek
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
Az olasz államfő megkezdte a tárgyalásokat a politikai élet vezetőivel a Romano Prodi miniszterelnök lemondása nyomán kialakult válság rendezéséről.
Giorgio Napolitano péntek délután elsőként Franco Marini szenátusi és Fausto Bertinotti képviselőházi elnököt fogadta; ők mindhárman, csakúgy mint Prodi és a kormányát alkotó baloldali pártok egy olyan átmeneti kormány megalakítását támogatják, amelynek feladata az ország politikai instabilitásáért felelősnek tartott választási törvény megreformálása lenne.
Napolitano kedden fejezi be a konzultációkat, amikor is Silvio Berlusconival, a jobboldal, illetve Walter Veltroni római polgármesterrel, a legnagyobb balközép párt, a Demokrata Párt (PD) vezetőjével tárgyal. A jobboldali ellenzék egyértelműen az előre hozott választások kiírását követeli, annál is inkább mert a legutolsó felmérések 10-12 százalékpontos előnyt mutatnak a javára. (A jobboldal a szavazatok 54,5-56, míg a baloldal 44-45 százalékára számíthat.)
Az államfőnek nem sok választása marad, ha a megbeszéléseken nem alakul ki konszenzus egy átmeneti kormány létrehozásáról, ki kell írnia az előre hozott választásokat. Romano Prodi a demokrata párti vezetőkkel pénteken folytatott megbeszélés után megerősítette, hogy a párt nem támogatja előre hozott választások kiírását, hanem átmeneti kormány létrehozását óhajtja a választási reformok végrehajtására. Leszögezte, hogy a csütörtöki parlamenti kudarc után nem vállalja egy ilyen kormány vezetését.
"Nem lehetek én az a személy, aki a reformok végrehajtásával megbízott kormányt vezetheti. Ha valaki megbukik a parlamentben, akár egy szavazat miatt is, az azt jelenti, hogy stratégiája hibás" - mondta Prodi, aki az újságírók faggatózására tréfásan megjegyezte, hogy ezentúl nagypapa lesz. A 68 éves Prodi korábban azt mondta, hogy a jövőben nem vállal miniszterelnöki megbízatást. Mindazonáltal ő marad továbbra is a Demokrata Párt elnöke, a párt vezetőjének szerepét azonban titkárként Veltroni látja el.
A II. világháború vége óta Olaszországnak eddig 61 kormánya volt. A leghosszabb ideig Silvio Berlusconi kormánya volt hatalmon - 2001. június 11-től 2005. április 23-ig -, s mandátumának utolsó hónapjaiban változtatta meg az egy évtizeddel korábban elfogadott, a viszonylagos politikai stabilitást megteremtő választási törvényt, hogy ezáltal megakadályozza a baloldal győzelmét. E cél nem teljesült, ellenben a parlamenti küszöb 2 százalékra történt leszállítása ismét aránytalanul nagy súlyt adott a parányi pártoknak. Prodi kormányát is a tucatnyi koalíciós párt egymás közötti torzsalkodása és ennek következményeként a politikai túlélésért vívott küzdelem foglalta le, ami végső soron a bukáshoz vezetett.
Prodi csütörtökön vesztette el a bizalmi szavazást a szenátusban, miután a Demokratikus Unió Európáért (UDEUR) nevű kis katolikus párt kilépett a kormánykoalícióból. Lemondását azonnal be is nyújtotta az államfőnek.