Őrizetbe vették a Gripen-lobbistát

2008.10.21. 12:58
A brit BAE Systems hadiipari cégcsoport korrupciós ügyében folyó nyomozás elérte a magyar Gripen-vásárlás kétes hátterével összefüggésbe hozható osztrák grófot.

A brit hatóságok őrizetbe vették Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák grófot a brit BAE Systems hadiipari cégcsoportnál gyanított vesztegetési ügyek több országra kiterjedő, egyre szélesebb vizsgálatának keretében - írta a keddi Financial Times. A londoni üzleti napilap értesülése szerint a BAE Systems kijárójának tekintett Mensdorff-Pouillyt a súlyos csalások felderítésére szakosodott brit nyomozó hatóság (SFO) hallgatta ki a hét végén korrupció gyanújával, utána óvadék ellenében elengedték.

Az osztrák arisztokratának a jövő év elején újabb kihallgatáson kell megjelennie. A Financial Times szerint Mensdorff-Pouilly őrizetbe vételének előzményeként számos házkutatást tartottak Nagy-Britanniában, Magyarországon és Ausztriában. A hatóságok azt vizsgálják, vajon felhasználta-e a gróf vállalata a BAE Systems pénzét "hatalmi pozícióban lévő személyek" megvesztegetésére fegyverkereskedelmi tranzakciók ügyében, egyebek mellett Ausztriában és Csehországban - idézte Mensdorff-Pouilly ügyvédjét a brit lap.

A jogi képviselő szerint ügyfele a BAE "tanácsadójaként" tevékenykedett, de nem követett el törvénysértést. Mensdorff-Pouilly egyike annak a tizenkét gyanúsítottnak, akiket az SFO nevezett meg más európai hatóságoknak küldött jogsegélykérelmében; a gyanúsítottak közül tízen a BAE volt vagy jelenlegi alkalmazottai. A lap szerint a brit, a svéd és a cseh hatóságok vizsgálnak egy 60 milliárd cseh korona - akkori árfolyamon 1,1 milliárd font - értékű, később törölt megállapodást 24 Gripen harci repülőgép értékesítéséről a cseh légierőnek. Az ügyletet a BAE és a gépeket gyártó svéd Saab konszern vegyes vállalata intézte.

Az osztrák gróf éppen hazatérni készült a hétvégén, amikor a brit hatóságok feltartóztatták - mondta a lobbista ügyvédje a Financial Timesnak. A lap részletek nélkül azt írta, hogy Mensdorff-Pouilly "egy magyar cég révén" birtokol egy skóciai kastélyt. A brit hatóságok a múlt hónap végén házkutatást tartottak a szállodaként is üzemelő kastélyban, valamint három londoni lakásban.

A BAE Systems ügyleteivel kapcsolatban már korábban is felvetődött a korrupció gyanúja. Az SFO a cég több tízmilliárd font értékű szaúd-arábiai repülőgép-eladási tranzakcióinak ügyében is vizsgálatot indított, ezt azonban a brit kormány - nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva, a brit sajtó értesülései szerint a nyílt szaúdi fenyegetőzések hatására - 2006 végén leállíttatta. A döntést súlyos nemzetközi bírálatok érték, és a londoni felsőbíróság is illegálisnak nyilvánította. A vizsgálat azóta sem indult újra.