Észak-Korea kész a totális háborúra
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Kim "öröktől fogva Észak-Korea ellenségének" nevezte az Egyesült Államokat. Országa kész "totális háborúval felelni bármilyen bosszúra", hangzott el az észak-koreai állami televízióban a Yonhap dél-koreai hírügynökség szerint.
A nyilatkozat egy nappal azelőtt hangzott el, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa szavazásra készül a múlt szerdai rakétakísérleteket elítélő határozatról. A Japán által előterjesztett javaslat hivatkozik az ENSZ-charta VII. fejezetére, amely megnyitná az utat a Phenjan elleni szankciók és végső soron az erő alkalmazása előtt.
Ugyancsak háborúval fenyegetőzött Észak-Korea ausztráliai nagykövete, aki a The Sunday Herald Sun című melbourne-i lapban megjelent cikkében kifejtette: Észak-Koreának nincs más választása, mint "kemény fizikai lépéseket tenni", ha bárki le akarná állítani "hadgyakorlatait". A nagykövet szerint "a történelem, a nemzetközi kapcsolatok hideg realitásainak tanítása, amelyet az iraki válság is bizonyít, az erőviszonyok felborítása instabilitást szülhet és akár háborút is kirobbanthat".
A japánok támadnak, ha kell
Aszo Taro japán külügyminiszter vasárnap az NHK japán televíziónak adott interjúban arra szólította fel a nemzetek közösségét, hogy "ne kapituláljon" a BT-határozatot fenyegető kínai vétóval szemben, mert ez "rossz üzenet lenne a világnak". Hozzátette, hogy "egy nem kényszerítő erejű üzenetnek nincs értelme", utalva a BT nem kötelező érvényű, 1998-as elnöki deklarációjára, amelyet egy Japán felett átrepülő észak-koreai rakéta tengerbe csapódása után fogadtak el. Ezért folytatják a diplomáciai erőfeszítéseket, hogy meggyőzzék Pekinget: ne éljen vétójogával, ami elszigeteltségét is jelentené.
A japán diplomácia vezetője szerint a határozatot szintén ellenző Oroszországtól tartózkodás várható. Aszo egyúttal figyelmeztetett: Japán fenntartja magának a jogot, hogy megtámadja Észak-Koreát, ha fennáll a közvetlen nukleáris támadás veszélye. Bár Japán 1947-es békealkotmánya tilt minden megelőző csapást, a külügyminiszter úgy vélekedett, hogy "alkotmányosan is indokolható lenne" egy ilyen lépés a lakosság biztonságának szavatolása érdekében.
Dél-Korea megmosolyogja az ENSZ-t
Dél-Korea nem hiszi, hogy a javasolt ENSZ-szankciók eltántorítanák Észak-Koreát rakétaprogramjától, vagy biztonságosabbá tennék a kelet-ázsiai térséget - jelentette ki Szong Min Szun, a dél-koreai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, miután találkozott a Szöulba látogató Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettessel. Szong ugyanakkor elfogadhatatlannak nevezte Phenjan rakétakísérleteit. Hill, aki előzőleg Kínában járt, majd vasárnap este Japánba utazik az Észak-Koreával szembeni stratégia egyeztetésére, találkozott Ri Dzsong Szok országegyesítési miniszterrel is, aki a kedden kezdődő Korea-közi tárgyalásokat vezeti Dél részéről.