Irán nem csak fenyeget

2008.07.09. 16:24
Irán nagy hatótávolságú rakétát tesztelt szerdán, a Shabab-3-as rakéták képesek eljutni Izraelig. Az Egyesült Államok mellett agodalmát fejezte ki Olaszország, Franciaország és Németország is. Szakértők szerint Izrael megfelelő védelmi rendszerrel rendelkezik egy esetleges iráni támadással szemben.

Nagy hatótávolságú Shabab-3-as rakétákat tesztelt az iráni Elit Forradalmi Gárda szerdán. Az al-Alam állami televízió beszámolója szerint a rakéta lőtávolsága elég nagy ahhoz, hogy elérjen Izraelbe. A televízió hírei szerint a tesztelt, Shabab-3-as rakétán hagyományos robbanófej volt és csaknem 2000 kilométer volt a hatótávolsága.

A rakétát akkor tesztelték, amikor világszerte egyre nagyobb a fesztültség az iráni atomprogram miatt. A teszteléskor egyébként számos más lövedéket is kilőttek. A sivatagban történt kilövés hírére az olaj ára emelkedni kezdett, írja a BBC.

A Forradalmi Gárda egyik tagja egy nappal korábban úgy fogalmazott: izraeli célpontok és az amerikai haditengerészet egységei ellen indít támadást Irán, ha az Egyesült Államok támadást intéz az ország nukleáris programja ellen. Teherán már korábban közölte, hogy ha Washington vagy Izrael támadást indít az iráni nukleáris létesítmények ellen, akkor az háborút jelent.

A legutóbbi iráni rakétateszt azt mutatja, hogy az iszlám ország által jelentett fenyegetés nem képzelődés, mondta Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter szerdán Szófiában. "Egyértelmű, hogy a rakétafenyegetést nem a képzelet szülte" - fogalmazott az amerikai külügyminiszter, aki a Líbiában bebörtönzött bolgár nővérek tavalyi kiszabadulásért tett erőfeszítései miatt kitüntetést vett át Bulgáriában.

A villámlátogatásra a bolgár fővárosba érkezett Rice szerint "eljött az ideje annak, hogy az irániak felhagyjanak a Biztonsági Tanáccsal kötött megállapodások megsértésével, és elkezdjék azok végrehajtását". Korábban a washingtoni Fehér Ház is elítélte az iráni rakétatesztet, és a ballisztikus rakéta-program haladéktalan beszüntetésére figyelmeztette Teheránt.

Aggodalmát fejezte ki a rakétateszt miatt a francia, az olasz és a német kormány is.

A BBC Izraelben tartózkodó tudósítója arról számolt be, hogy Izrael megfelelő elhárítórendszerrel rendelkezik, katonai szakértők szerint képesek kivédeni bármilyen Iránból érkező támadást. Hangsúlyozták ugyanakkor azt is, hogy ez nem ok az elégedettségre.