Kétnapos konferencia kezdődött Egyiptomban Irak jövőjéről, jelentette a BBC. A tanácskozáson az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, az EU és Irak képviselői mellett a térségbeli hatalmak, így Irán és Szíria delegátusa is részt vesz.
Nagyjából ez az egyetlen dolog, ami miatt egyáltalán érdekes a találkozó, hiszen 27 év után miniszteri szinten tárgyalhat egymással Irán és az Egyesült Államok - már ha a felek nem zárkóznak el ettől. Condoleezza Rice nyilatkozatában nyitottnak mutatkozott a tárgyalásra, mint mondta, a maga részéről "tudna válaszolni" a hozzá intézet kérdésekre.
"Legalábbis az amerikai álláspontot ismertetném" - nyilatkozta a BBC-nek. Ahmadinezsád iráni elnök meg régóta azt hangoztatja, hogy ő hajlandó az őszinte párbeszédre, bár arról szó sem lehet, hogy Irán visszafogja atomprogramját.
A kétnapos csúcstalálkozó fő témája amúgy az iraki államadóság csökkentése és az iraki társadalmi és politikai fejlődés előmozdítása. A konferencia célja a Nemzetközi Egyezmény Irakról nevű kezdeményezés támogatása, melynek keretében Irak fokozatosan visszatérhetne a nemzetközi közösség tagjai közé.