Az őrült, a kommunista és a két vizionárius
További Külföld cikkek
- Elon Musk megváltoztatja a németországi erőviszonyokat?
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
Michael Badnarik |
A legnagyobb kicsi
|
Badnarik - az elnökségre eséllyel pályázó Kerryénél és Bushénál sokkalta összeszedettebb, valós problémákat felvető és kifejtő - programjában a szabadpiaci kapitalizmust és a személyi szabadságot hangsúlyozza. Az Egyesült Államokat sújtó munkanélküliséget a munkaerőpiaci túlszabályozás leépítésével, az egészségügy csődjét az egészségbiztosítás magánosításával oldaná meg.
Az állam ellensége
Programja szerint a munkaerőpiaci túlszabályozás, melynek elvileg új munkahelyek teremtése a célja, valójában pont munkahelyeket semmisít meg azzal, hogy állami programokra von el pénzt a magánszektortól. Az egészségbiztosítás gondjait is az állami túlszabályozás és az elvonások okozzák. A libertárius program adókedvezményekben részesítené azokat, akik maguk vagy mások számára egészségbiztosítási alapot hoznának létre, így az állami gondoskodást öngondoskodás és társadalmi szolidarítás váltaná fel. A programalkotók számítása szerint a reform olyan mértékű adócsökkentést tenne lehetővé, hogy az amerikaiak a náluk maradó pénzből ténylegesen finanszírozni tudnák saját ellátásukat.
Badnarik külpolitikai programja izolacionalista, véleménye szerint az Egyesült Államoknak nem szabadna a világ rendőrének lennie. Nem támogatja az amerikai segélyprogramokat sem, mivel azok a tapasztalatok alapján nem hogy nem lendítik fel a megsegített gazdaságot, sokkal inkább gazdasági függőséget alakítanak ki.
Legalizálná a drogfogyasztást
A libertárius jelölt radikális álláspontot képvisel a drogkérdésben, a teljes legalizáció pártján áll. Véleménye szerint a tiltó politikával és a drogellenes háborúval az Egyesült Államok kormánya valójában a feketepiaci kereskedelmen meggazdagodó bűnszövetkezeteket és a terroristákat támogatja. Badnarik nagy híve az olajipar alternatíváját jelentő iparikender-termesztésnek is. (Az ipari kender kábítószerként nem használható, ellenben számos polimert tartalmaz, nagy energiaértékű és jobb papíralapanyag a fánál.)
Ralph Nader |
Jóléti államot akar
A négy évvel ezelőtti választásokon közel négy százaléknyi szavazatot szerző Nader is komoly programmal állt elő. A liberalizmus amerikai vonalát követő (ez a klasszikus liberalizmussal szemben egy, a polgárok egyenlőségét tevékenyen segítő államot vizionáló politikai irányzat) Nader Badnarikkal szemben az egészségbiztosítás - Nyugat-Európában már megbukott - államosításával oldaná meg az egészségügy helyzetét. Kisebbségiként (Nader libanoni származású) támogatja a pozitív diszkrimináció fenntartását - Badnarik ezt szabadpiaci elveken támadja. Külpolitikájában békepárti, az iraki kivonulást támogatja.
Az összeszedett, egységes politikai programmal induló jelölt idén a négy évvel ezelőttinél sokkal kevesebb eséllyel száll versenybe. Független jelöltként több államban is gondot okozott neki az indulási jog megszerzése, pillanatnyi állás szerint csak harmincnyolc államban szerepel jelöltként. Öt államban is bírósági döntésre vár indulását illetően, ám a legjobb esetben is csak 43 államban számíthat támogató szavazatokra.
Baloldali programjával és békepártiságával Kerry szavazóit csábíthatja el.
Kedves és ötlettelen
David Cobb |
Fel vörösök, proletárok
Walt Brown |
Hosszas kutatás után sem sikerült adatot találni arról, hogy hány államban sikerült megszereznie az induláshoz szükséges támogatást, kampányát jellemzően turistautakon folytatja, pártjának mindössze tizenkét államban van kampányszervezője. Politikai karrierje leáldozóban van, a csúcsot az oregoni állami törvényhozás szenátusa jelentette, 1975-1987 között volt helyi szenátor.
Amerika inkvizítora
Michael Anthony Peroutka |
Peroutka viszonylag sok vadkeresztény szavazót csábíthat el a vele sok mindenben azonos nézeteket valló, ám elnökként mérsékeltségre kárhoztatott, újjászületett keresztény Bushtól, kevéssé valószínű azonban, hogy ez kedvezőtlenül hasson az elnök újraválasztási esélyeire.