Irán fellép a rapperek ellen
Az iráni kormány bejelentette, hogy kampányba kezd az obszcénnek tartott rap zene ellen, írja a BBC. Mohamed Dastogli iráni tisztviselő azzal vádolta a rappereket, hogy nagyon csúnya szavakat használnak, de nyilatkozatából az nem derült ki egyértelműen, hogy esetleg szóba került-e az egész műfaj betiltása. A kulturális minisztérium tervei szerint mindenestre szembeszállnak az énekesekkel, az illegális stúdiókat bezárják, és a számok internetes terjesztése ellen is mindenképpen valamilyen megoldást akarnak találni.
A fársziul szóló rap hihetetlenül népszerű a teheráni fiatalok körében, de egy album felénekléséhez és koncert rendezéséhez hivatalos engedélyre van szükség. Néhány számot ugyan jóvá hagyott már a minisztérium, de a legtöbb illegálisan kering az országban.
Az iráni rappereket leginkább az amerikai rap egyik központjában, Los Angelesben élő iráni menekült közösség inspirálja: a fiatal énekesek megpróbálják utánozni amerikai társaik kiejtését és témáit is. Ennek megfelelően a dalszövegek leginkább a politikával, a társadalommal és a szexszel foglalkoznak.
Megállítanák a nyugati romlást
A mostani kampány az iráni hatóságok legutóbbi próbálkozása a nyugati értékek terjedésének megállítására, amelyek szerintük ártanak a hagyományos iszlám erkölcsöknek, véli a BBC egyik tudósítója. Novemberben az iráni lapok már közöltek egy listát azokról a károsnak tekintett hatásokról, amik ellen a rendőrségnek fel kellene lépnie, ezek közül a legfontosabbak a filmek, a drogok és az alkohol volt.
De a hatóságoknál leginkább azok a nők húzták ki a gyufát, akik sminkelik magukat és a hagyományos fejkendő helyett kalapot viselnek. Az elmúlt hónapokban több tízezer nőt figyelmeztettek, vagy tartóztattak le az öltözéke miatt.
Irán legfőbb vezetője, Ali Khamenei ajatollah nyilvánosan kiállt a rendőri intézkedések mellett.