Románia 2007-re csatlakozáskész?
További Külföld cikkek
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
Gyorstalpaló EU-tanfolyam
Bukarestben jelenleg több hónapos rendezvénysorozat folyik, amelynek során igyekeznek minél több tudnivalót megismertetni a lakossággal az Európai Unióról, a tagsággal járó előnyökről és kötelezettségekről. Bár az EU-csatlakozást a közvélemény nagy része támogatja, Romániában még a mértékadó értelmiség köreiben is kevesen látják át az unió rendszerét, működését - ha most lenne esedékes a csatlakozás, a románokat számos meglepetés érné.
Erik Bom a tájékoztatási kampány során hangsúlyozta, hogy az EU-nak még nincs hivatalos álláspontja Románia csatlakozásának időpontjáról, ez csak az országról szóló éves uniós jelentés október 9-i nyilvánosságra hozatala után alakul ki. A dán nagykövet elmondta: ahhoz, hogy Románia 2007-ben EU-taggá váljon, legalább a Világbank PSAL II-es egyezményére vonatkozó feltételeket teljesíteni kell, és természetesen tiszteletben tartani az EU hatályos joganyagát (aquis communautaire).
Nem elég annak látszani - olyannak is kell lenni
Romániában fokozottabb monitoring-tevékenységre van szükség, mint másutt - vélik EU-körökben. Meglepetéssel fedezték ugyanis fel, hogy ebben az országban a csatlakozási feltételek teljesítéséhez nem elegendő biztosíték az, ha a román parlament elfogad egy adott törvényt. Arra is szükség van, hogy - mintegy kényszerítő erőként - az EU képviselői figyelemmel kísérjék a törvény alkalmazását, felmérjék a közigazgatási szervek működésének hatékonyságát.
Kétmilliós magyar kisebbségével Románia különleges helyzetben van, hiszen a gyermekvédelmi intézkedések foganatosítása és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett igencsak javítania kell kisebbségpolitikáján is ahhoz, hogy az EU feltételeinek eleget tegyen.
Románia ugyan már tavaly elfogadta a kétnyelvű településjelző táblák elhelyezését is előíró helyi közigazgatási törvényt, ezzel szemben Erdély nagyon sok érintett településén még ma sem láthatók kétnyelvű feliratok sem az állami intézmények épületein, sem a helységek határában - bár a törvény alkalmazását 2002. március 7-én meg kellett volna kezdeni. Az is előfordult, hogy a már elhelyezett településjelző táblákat ismeretlen tettesek megrongálták vagy eltávolították.
Kitolódik a schengeni határ
Mindent összevetve nemcsak az EU költségvetési keretének korlátozottsága, hanem a még teljesítésre váró feladatok is indokolták a csatlakozás kitolását 2007-re. Ezzel viszont Magyarország felvételét követően, várhatóan 2004-től legalább három évig szigorú határvonal húzódik majd az EU keleti fala mentén, Magyarország és Románia között. Ahhoz, hogy ez a határ ne jelentsen újabb vasfüggönyt, Románia mielőbbi felzárkózására van szükség. Többek között arra is, hogy hivatalos szervei "igényesebbé váljanak" a román állampolgárok határátlépésének engedélyezése terén.
A romániai magyar kisebbség körében bizonyos fokú aggodalommal várják ezt az időszakot - aligha lesz ugyanis lehetőség arra, hogy az akkor már EU-tag Magyarország pozitív diszkriminációt alkalmazzon az erdélyi magyarokkal kapcsolatban, például megkönnyítse a magyar nemzetiségű román állampolgárok határátlépését.
A csatlakozásra váró országok közül Romániában a legmagasabb a felzárkózást támogatók aránya, a nyolcvan százalékos támogatottság a magyarországit is jelentősen felülmúlja. Emiatt talán joggal bízhat a romániai magyar kisebbség abban, hogy a csatlakozást ennyire óhajtó román társadalom és politika a cél érdekében hajlandó lesz gátat vetni mindenféle nemzetiségi diszkriminációnak.